Doğal yollarla bebek sahibi olamayan anne ve baba adaylarının, en büyük umut kapısı olan tüp bebek tedavisi uygulanmaya başlandığı ilk günden bugüne oldukça büyük aşamalar kaydetmiştir. Başarı oranları ise, diğer yardımcı üreme tekniklerine göre daha fazladır. Günümüzde mikro akışkan çip teknolojisinin uygulanmaya başlanmasıyla yeni bir döneme girilmiştir. Henüz tüm tüp bebek merkezlerine yayılmamış olsa dahi sağlanan gebelik oranının artması ve sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi nedeni ile gitgide yaygınlaşması işten bile değildir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş Kadınvekadın okurları için mikroçipli tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

Erkek kısırlığı mevcut olduğunda dahi sonuç alınıyor

Baba adayının sperm sayısının az olması halinde dahi başarı elde edilebilen bir yöntem olan mikro çipli tüp bebek tedavisi, özellikle baba adaylarının sperm sayılarının az olduğu ve bu sebeple erkek kısırlığı mevcut olduğunda, gebeliği sağlayabilme oranlarını yükseltmektedir. Bu konuda sorun yaşayan anne ve baba adaylarının tüp bebek tedavisinde bu yöntemi seçmelerinde büyük yarar vardır. Bu şekilde hem gebeliği gerçekleştirebilmek, hem de sağlıklı bebekler dünyaya getirmek daha kolay bir hale gelebilir.

Mikro akışkan çip teknolojisinde DNA yapısı bakımından en kaliteli olan spermlerin tercih edilmesi ve bu şekilde en kaliteli DNA yapısına sahip olan embriyoların oluşturulması ile, gebelik elde etme şansı artar. Bu yöntem, bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları için yeni bir umut kaynağı olmuştur.

Amerika'da geliştirilmiş olan bu yöntem, Türkiye'de de uygulanmaya başlanmıştır.

Mikro çipli tüp bebek tedavisinin uygulanması

Teknolojide sağlıklı spermlerin ayırt edilmesini sağlamak için sperm çipleri geliştirilmiştir. Sperm çiplerinde vücutta olan sistemi taklit edebilen mikro kanalcıklar vardır. Mikro kanallar, kaliteli spermlerin ayırt edilebilmesi için oldukça önmeli bir etkendir. Bir bölümde spermler toplanırken, sağlıklı ve kaliteli olan spermler mikro kanallardan süzülür ve başka bölümde toplanır. Seçilen bu spermler ile, uygulanan mikro enjeksiyon yönteminde sağlanan gebelik oranı daha fazla olur. Kaliteli spermlerle yumurta hücresinin döllendirilmesi ile, kaliteli embriyolar oluşturulur. Bunu uygulayan kliniklerde başarı oranları fazla olmaktadır.

Mikro akışkan çip teknolojisinde, normal olarak spermler anne adayının vajinasına geldiklerinde rahim kanalına doğru yol alırlar. Buradaki mukus adı verilen salgıdaki hormonların etkisiyle çeşitli mikro kanallar meydana çıkar. Mikro kanalcıkların fonksiyonunu ise süzgece benzetebiliriz. Spermleri burada süzmekle yükümlüdür. Kanalların içinden sadece sağlıklı olan spermlerin geçişi sağlanır. Tıpta çeşitli alanlarda da uygulanan mikro çip teknolojisi, tüp bebek tedavisinde oldukça önemli bir gelişme olarak kendine yer bulmuştur. Mikro enjeksiyon tekniği sağlıklı spermlerin kullanılmasına olanak vermesi ile, gebeliğin sağlanmasını kolaylaşmıştır.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır

Tüp bebek tedavisinde doğal yollardan ya da farklı üreme yöntemleriyle gebelik sağlayamamış olan anne ve baba adaylarının bebek sahibi olması için yardımcı olunur. Bunun için anne adayının yumurtalıkları ay içinde çeşitli hormon ilaçlarıyla uyarılır ve yumurta hücreleri elde edilir. Toplanmış olan yumurta hücreleri baba adayından elde edilen spermlerle laboratuvar şartlarında döllendirilir ve gebeliğin gerçekleştirilmesi üzerine çalışılır. Ancak bu işlemde spermlerin kalite olanları ayırt edilemezse, elde edilen embriyolarla gebeliği sağlama şansı daha zorlaşır. Çünkü vücudun kendi mekanizması içinde, gebelik oluşurken spermler mikro kanalcıklar içinde ayrıştırılmaktadır.

Mikro çipli tüp bebek tedavisinde, vücudun bu doğal mekanizmasından örnek alınmıştır. Sperm çiplerinin geliştirilmesi ile, vücutta hormonların meydana getirdiği mikro kanalcıklar vücut dışında sağlanmıştır. Bu kanalcıklar vücudun mekanizmasını taklit eder. Bir süzgeç işlevi görerek, spermlerin sağlıklı ve kaliteli olanlarını ayırt eder. Mikro kanalcıklarda toplanan spermlerin kaliteli olanları farklı bir kısma aktarılır. Bu sağlıklı spermlerin mikro enjeksiyon yöntemiyle yumurta hücresiyle döllendirilmesi ile, hamileliği gerçekleştirme oranı yükselmekte ve sağlıklı bebeklerin dünyaya gelme şansı arttırılmaktadır.

Kaynak: http://www.bulenttiras.com/mikro-cipli-tup-bebek-tedavisi

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.