Fiziksel olarak da aktivitesi düşen kadınlar, daha hızlı kilo alamaya başlarlar
Menopoz sonrasında kaliteli ve sağlıklı bir hayat sürebilmek için, diyet yapmak ve yaşam şeklinde önemli değişimler yapmak gerekir. Genç bir kadına oranla, menopoz yaşayan kadınların besin ihtiyacı farklıdır. Bir beslenme programı düzenleniyorsa, bu dönemde oluşabilecek şişmanlık, kap ve damar hastalıkları ile osteoporozu önleyici şekilde bir düzenlemeye ihtiyaç vardır.

Bitkisel özlü sıvı yağlar, saya yağı ve erken hasat zeytinyağı hayat kurtarıcıdır
Kronik hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülen çiğ sebze, kabuklu meyve ve soya ürünleri mutlaka alınmalıdır.

Her öğünde dört besin grubuna ait gıdalar uygun miktarlarda tüketilmelidir Böylece vücudun ihtiyacı olan tüm besinler sağlanmış olur. Süt- yoğurt grubu mutlaka 3-4 porsiyon tüketilmelidir. Et ve et grubundan toplam 3 porsiyon tüketilmelidir.

Basit şekerlerin yerine kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir
Şekerin fazla tüketilmesi, enerji sağlamaktan başka fayda getirmez, aksine vücuda zarar verir. Düşük yağlı ve düşük kolesterollü diyet yapılmalıdır. Çünkü bu dönemde kan yağları ve kolesterolün üzerinde artış görülür. Doymuş, tekli doyamamış ve çoklu doymamış yağ asitlerinden zengin besinlerin uygun oranlarda seçimi sağlanmalıdır.

Sebze ve meyve açısından zengin bir beslenme programı oluşturulmalıdır
Posa tüketimi arttırılmalıdır. Yeterli miktarda posa alımı, kronik hastalıklardan koruma özelliği sağlar. Aşırı protein tüketiminden kaçınılmalıdır. Proteinin sağlandığı kaynaklar özellikle osteoporoz ile kalp-damar hastalıkları açısından önem taşır.

Beslenme programı mineral ve vitamin açısından yeterli olmalıdır
Özellikle kalsiyumun yeterli miktarda tüketilmelidir. Yemeklere aşırı tuz eklenmemeli ve tuzlanmış besinler tüketilmekten kaçınılmalıdır. Çünkü aşırı tuz, idrarda kalsiyum atılmasını fazlalaştırır. Kronik hastalıklara zemin hazırlar.

Aşırı alkol ve sigaradan mutlaka uzak durulmalıdır
Kafein tüketimi azaltılmalı, kafein içeren çay, kahve ve kola tüketimi sınırlandırılmalıdır. Her gün bol sıvı alınmalı ve sulu yiyecekler tüketilmelidir. Günlük yaşamın streslerinin kontrol altına alınması, özellikle aşırı yemek, alkol ve sigara gibi alışkanlıkların önlenmesi açısından son derece önemlidir.