Meme uçlarında 'normal' olarak adlandırılan şeyin geniş bir yelpazesi vardır. Vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi, meme uçları da çeşitli şekillerde, boyutlarda ve renklerde olabilir.

Meme uçları değişebilir. Birçok kadın meme uçlarının yaş, kilo değişiklikleri ve hamilelikle renklerini büyüttüklerini ve koyulaştıklarını keşfeder, bu değişiklikler normaldir. Bununla birlikte, daha fazla dikkat gerektiren başka değişiklikler de var, çünkü bunlar hastalık belirtileri olabilir.

Bu 5 değişikliği farkederseniz doktorunuzla konuşun.

Kızarıklık

Meme uçları, kızarıklıkların sık rastlandığı bir bölge değildir. Meme ucunda bir hafta içinde kremler gibi basit tedavilerle çözülmeyen kızarıklık gelişirse, kesinlikle doktorunuza ziyarette bulunmanız gerekir. Paget hastalığı adı verilen ve meme ucunda sık sık egzamaya benzeyen bir kızarıklık olarak ortaya çıkan nadir bir meme kanseri türü vardır.

Akıntılar

Birden fazla kanaldan gelen berrak, beyaz sıvı veya süt boşalması, hamileyken veya emzirirken normaldir. Hamilelik ve emzirme dışında meme ucu akıntısı normal değildir.

Meme ucu muayenesi yaparken akıntılar bazen belirgin olabilir. Diğer zamanlarda sinsidir, sütyen veya pijamanızda renk değişikliği olarak fark edilebilir. Meme ucu akıntısı; saydam, yeşil, kırmızı veya kahverengi olabilir. İlaç tedavisi, tümörler ve nadiren kanser, meme ucu akıntılarına neden olabilir. Bu nedenle doğumla ilgili olmayan herhangi bir akıntınız varsa doktorunuza başvurmalısınız.

Ters meme ucu

Bir veya iki meme ucunun 'tersyüz' olduğu ters meme uçları yaygındır. Ergenlik süresi boyunca ters meme uçları normaldir.

Sonradan ortaya çıkan ters dönmüş meme uçları normal değildir. Yeni bir kitle veya kanserin işareti olabilir ve mutlaka doktorunuzu görmelisiniz.

Ağrılı meme uçları

Meme uçları bazilyon sinir lifi içerir ve son derece hassastır. Meme ve meme ucu ağrısı, özellikle reglden önceki haftalarda sık görülür. Regl döneminde görülen hassasiyet büyük olasılıkla normaldir ve kafeini azaltarak, destekleyici, uygun bir sütyen giyerek en aza indirilebilir. Ancak ağrınız sürekli ve şiddetli ise veya ateş veya diğer semptomlar eşlik ediyorsa, doktorunuza başvurmalısınız.

Ekstra tüyler

Kadınların çoğunda, meme ucunu çevreleyen koyu renkli halka çevresinde büyüyen seyrek koyu renkli tüyler vardır. Kadınların çoğu bunu güvenilir jinekologlarından başka hiç kimseye itiraf etmeyecekler, ancak bu doğru. Onlara sahip olanlar için (endişelenmeyin, sırrınız güvende), bu sinir bozucu tüyleri kesmek veya koparmak güvenlidir.

Meme çevresindeki birkaç seyrek tüy normal olsa da, sıklaşan tüyler normal değildir ve hormonal bir dengesizliğin belirtisi olabilir. Tüyler sıklaşıyorsa doktorunuzu görmelisiniz.

Meme uçları vücudun çok hassas, özel bir parçası olduğu için birçok kadın onları kız arkadaşları ve hatta doktorları ile konuşurken bile rahat olamıyor. Ama bazen konuşmaya ihtiyacınız var. Meme uçlarındaki değişiklikler bize memenin daha derininde olup bitenler hakkında bir fikir verebilir, bu yüzden yukarıdaki değişikliklerden birini fark ederseniz doktorunuza danışın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.