Birçok özel kahve severin matcha çayını denedikten sonra tercihini çaydan yana kullandığını söyleyebiliriz. Metabolizma arttırıcı, stres azaltıcı, bağışıklığı artırıcı, kolesterol düşürücü, mutant-ninja kanser savaşçısını bir an önce denemeniz de fayda var! İnsanlar 1.000 yıl önce Çin'de bu yeşil çayı içmiş, ve Japon kültürünün önemli bir parçası olmuştur. Zen Budist keşişler uzun saatler boyunca meditasyon sırasında uyanık ve sakin kalmaları için matcha çayından vazgeçmemişlerdir.

Japon çay yaprakları, klorofil içeriğini artırmak için gölgede büyür. Bu klorofil açısından zengin yapraklar daha sonra elle sıkılıp buğulanır, kurutulur ve ince yeşil bir toz haline getirilir. Çayın geçmişi ve yetiştiriciliği ilginçtir, ancak sağlık meraklıları için en önemlisi antioksidan içeriğidir. Bir fincan matcha çayı, 10 fincan normal çay kadar antioksidan içerir. Yaprakları atmayın kaynatın çünkü tüm antioksidan güçlerini tüketmiş olursunuz. Çayın gücü çok yüksektir. Matcha yeşil çay, goji meyvelerinin 6,2 katı, koyu çikolatanın 7 katı, yabani yaban mersini 17 kat ve ıspanaktan 60,5 kat antioksidan seviyelerine sahiptir!

Matcha çayı hakkında bilmeniz gereken 7 şey:

1- Kanser önleyici

Yeşil çay, vücutta tehlikeli serbest radikalleri temizlemek için kateşinler olarak adlandırılan güçlü antioksidanlar içerir. Yeşil çayda bulunan en güçlü kateşin, güçlü bir anti-kanserojen olduğu düşünülen EGCG (epigallocatechin gallate) 'dir. Colorado Üniversitesi'nden bir araştırma çalışması, 1 fincan matcha yeşil çay içmenin, konvansiyonel bir yeşil çay bardağına kıyasla 137 kat antioksidan EGCG içtiğini doğruladı.

2- Yaşlanma karşıtı

Dünyanın en uzun yaşayan yerlerinden biri Okinawa, Japonya'dır. Okinawa halkının ömrü, kısmen Matcha yeşil çayını düzenli tüketimine bağlandı. Matcha yeşil çay Japonya'daki en popüler yeşil çay olmakla birlikte, iltihap, oksidasyon ve yaşlanma ile mücadele etme kabiliyeti nedeniyle hızla dünya genelinde popülerlik kazanmaktadır.

3- Kolesterol dengeleyici

American Journal of Clinical Nutrition'da yer alan 2011 tarihli bir çalışma, yeşil çay içeceklerinin veya özütlerinin serum total kolesterol ve LDL "Evil Emperor Zurg" kolestrol konsantrasyonlarını önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koydu.

4- Kilo vermeye yardımcı

American Journal of Clinical Nutrition'da yer alan çalışmada, kateşinler açısından zengin yeşil çay özütünün termojenik özellikleri olduğu ve çay kafein içeriğiyle açıklanan yağ oksidasyonunun ötesine geçtiği gösterildi. Yeşil çay tüketmenin, günlük enerji harcamalarının % 8-10'undan % 35-43'üne kadar termojenezi (vücudun kaloriyi yakma oranı) arttırdığı bulundu. Bir başka çalışmada, yeşil bir çay içtikten hemen sonra egzersiz yapmanın, egzersiz sırasında % 25 daha fazla yağ yakıldığını gösterdi. Her iki çalışma, matcha yeşil çayının hem dinlendirici metabolik hızı hem de yağ yakmayı geliştirebileceğini önermektedir.

5- Detoksifikasyon

Matcha gölgede yetiştirilir, bu nedenle diğer yeşil çaylardan daha zengin klorofil bulunur. Klorofil, yapraklara yeşil renk vermekten sorumlu pigmenttir. Zehirlerin, ağır metallerin, dioksinlerin ve hormon parçalayıcıların vücudunu temizleme olasılığı nedeniyle vücuda büyük ölçüde yararı vardır.

6- Zengin geliştirici

Matcha yeşil çay, konvansiyonel yeşil çaydan 5 kat daha fazla L-theanine içerir. L-theanine, beyindeki alfa dalga aktivitesini tetikleyebilen, psikoaktif özelliklere sahip bir aminoasittir.Stres beynin beta dalgası aktivitesini uyardığı ve daha heyecanlı bir duruma yol açtığıyla biliniyor. Alfa dalga aktivitesi stresi rahatlatabilir, gevşemeyi teşvik edebilir ve hatta kan basıncını düşürebilir.

7- Enerji

Ekstra odaklanmaya her ihtiyacınız olduğunda öğleden sonra bir fincan matcha yeşil çayı deneyin. Matcha çeyil çay, kahve yerine ideal bir yer tutabilir, çünkü bir kahvenin alt edebileceği baş ağrısını yok edere, enerji artışını sağlıyor.

Matcha deneyiminiz için ipucu

Matcha yeşil çayı konsantre bir toz halinde ve sağlıklı gıda mağazalarında bulabilirsiniz. Organik matcha çayı olduğundan emin olun, çünkü herhangi bir suni gübre, herbisit veya böcek ilacı olmadan üretiliyor. Kaynar suyun içine "yeşil çay tozu" eklemeyin çünkü "çimen" tadını alabilirsiniz. Suyu kaynatın ve çay eklemeden önce 5 dakika bekletin. Daha sonra toz çayı ekleyin. Çayın lezzetine ulaşmak biraz zamanınız alabilir ama sonuç buna değer..