Masajın bir rahatlama ve rahatlatma tekniği olduğunu hep hatırlayın. Bilinçli bir şekilde rahatlamayı öğrenmesi büyümenin yaratacağı zorluklarla başa çıkmasında bebeğinize yardımcı olacak çok önemli bir avantaj. Ayrıca bu ilk günlerinde ona verebileceğiniz en değerli hediye.

Bebeğe yapılan masaj anne sütünü de artırıyor

Prof. Dr. Nadire Berker masajın emziren annelerin sütünü artırdığını belirtiyor. Prof. Dr. Berker ayrıca masajın fizyolojik ve psikolojik gelişimindeki değişikliklerden söz ediyor.

Masaj deyip geçmeyin! Bebek masajı, anne sütünün artmasını sağlayan prolaktin hormonunun salgılanmasını, bebeğin kilo almasını ve anne-bebek arasında sağlıklı iletişim kurulmasını sağlar. Ayrıca kas koordinasyonunun artmasına, dolaşım, sindirim ve solunum sistemlerinin gelişmesine, rahatlamaya, hareketliliğin artmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bebek için dış dünya ile iletişimin temeli

Temelinde dokunma duyusunun uyarılması olan masaj, yüzyıllardır kasları güçlendirmek ve yaraların iyileşmesini hızlandırmak amacıyla tedavide kullanılmış. Dokunma duyusu bebek için dış dünyayla iletişimin temeli. Bir başka canlıya dokunmak bebeğe güven ve sıcaklık verir.

Anne, bebeğiyle ilk ilişkisini ona dokunarak kurar, yaşamın erken döneminde bebekler görme ve işitmeden çok, koku ve dokunma duyuları yardımıyla çevreyi tanır. Bebek annesinin dokunuşlarıyla dünyayla iletişim kurmaya başlar ve bebeğini dokunarak sever. Dokunma duyusunun masaj yöntemiyle uyarılmasının bebeklerdeki olumlu etkileri belirlenmiş.

Adeta bir tedavi yöntemi

Masajın, kas-iskelet, sinir ve dolaşım sistemlerini uyararak bir dizi biyokimyasal ve fizyolojik işlemi başlattığı gözlenmiş. Sık kucaklanarak sevilen bebeklerin solunum ve dolaşım sistemlerinin daha çok geliştiği görülmüş. Bu nedenle de masajın bebeklerde görülen sindirim bozuklukları, infantil kolik, uyku düzensizlikleri gibi sorunlarda etkin bir tedavi yöntemi olabileceği düşünülüyor. Ama tabii masajın büyüme, gelişme ve iletişim üzerindeki etkileri halen araştırılıyor.

Prematürelerde kilo alımında yardımcı

Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde masaj uygulamalarının kilo almayı hızlandırdığı, daha hızlı ve dengeli bir gelişim sağladığı, uyanıklık süresini artırdığı kontrollü çalışmalarla kanıtlanmış. Bebek masajı ayrıca prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin annelerinde çaresizlik ve yetersizlik duygularını da azaltabilir.

Dokunma ve masajın yaşam kalitesini artırdığına dair bazı bilimsel veriler de bulunur. Anneleri depresyonda olduğu için dokunularak sevilmeyen bebeklerin büyüme gelişme geriliği gösterdikleri de saptanmış.

Masaj yapılan bebekler daha aktif oluyor

- Masaj yapılan bebekler, yalnızca beşikte sallanan bebeklerle karşılaştırıldığında masaj uygulananların daha aktif, daha uyanık oldukları ve daha az ağladıkları görülmüş. Masaj uygulanan bebeklerin daha fazla kilo aldıkları, daha kolay uykuya daldıkları ve anneleriyle yüz yüze geldiklerinde daha yakın davranışlar sergiledikleri gözlenmiş.

- Masaj vagal aktiviteyi artırarak besin emilimini artıran hormonları artırır ve bebeğin kilo alımına katkıda bulunur.

- Masaj ayrıca bağışıklık sistemini de uyarır. Bebeğini okşayan ve ona dokunan annelerde rahatlama hissi olur ve anne sütünün artmasını sağlayan prolaktin hormonu salgılanır. Anne bebeğine yakınlaşır, aralarındaki güzel ilişkinin temeli böylece güçlenir.

- Bebeğinize sevgi ve şefkatle dokunma onun sadece rahatlamasını değil; gelişimine de büyük katkı sağlayacaktır.

- Miniğiniz masaj sayesinde rahatlamayı ve sizinle ilişki kurmayı öğrenir.

- Kas koordinasyonunun artar.

- Dolaşım, sindirim ve solunum sistemleri gelişir.

- Hareketliliğin artmasına yardımcı olur.

- Bağışıklık sistemini güçlendirebilir.