Kadınlar daha küçük bir kız çocuğuyken başlar makyaj yapmaya. Annelerinin makyaj malzemeleri, onlar için en merak edilen gizemli bir dünyadır evin içinde. E hal böyle olunca da artık makyaj konusunda hata yapmamamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden makyajda en sık yapılan bu hataları bilin ve onlardan uzak durun.

İşte makyajda en sık yapılan o hatalar...

1- Palyaço elmacık kemikleri

Yapılmaması gereken: Allığı fazla kaçırarak rengi abartmak!

Nasıl düzeltilir?

- Birinci basamak: Ufak bir pamuğu yuvarlayarak kullanacağınız ürüne hafifçe batırın. Fazla yaymadan elmacık kemiklerinize sürün. Rengin her yere yayılmasını engelleyin.

- İkinci basamak: Eğer yanaklarınız hâlâ çok parlaksa daha mat tonlarda başka bir pudrayla rengi dengeleyin. Mat tonlar daha prezantabl gözükmenizi sağlayacak.

Uzak durun: Allık işlemini her zaman en sona bırakın. Makyaj tonlarınızı daha net anlar; ona göre hareket edersiniz.

2- Fazla pudra

Yapılmaması gereken: Fazla makyaj yapmayın. Kendi cilt tonunuzun da gözükmesine izin verin.

Nasıl düzeltilir?

- Birinci basamak: Yüz nemlendirici spreylerden alın ve suratınıza eşit miktarda sıkın. Cildinizin emmesini bekleyin.

- İkinci basamak: Eğer spreyi çok kullandıysanız, bir adet kağıt havlu alın ve nazikçe suratınıza yapıştırın. Fazlalığı emmesini bekleyin.

Uzak durun: Yarı saydam pudraları tercih edin. Sıkıştırılmış pudralar ciltte daha yapay durur. Gün içerisinde tazelemek gibi bir hata yapmayın.

3- Çirkin rimel

Yapılmaması gereken: Kirpikleri taramak için rimelin kurumasını beklemeyin. Hızlı davranın.

Nasıl düzeltilir?

- Birinci basamak: Rimel iki saniye içinde kuruyan bir üründür. Yani hızlı hareket etmeniz gerekir! Kirpiklerinizin bütünleşmiş kısımlarını, ince kirpik fırçasıyla ayırın ve dipten dışa doğru tarayın.

- İkinci basamak: Eğer çok fazla rimel sürdüyseniz, kirpiklere bir kat daha rimel geçin. Fırçayı yan tutun ve fazlalıkları kirpiklerinizden alın.

Uzak durun: En az altı ayda bir rimel değiştirin. Fırçanızı rimel tüpüne çok fazla batırmayın ki hava girmesin. Aksi takdirde rimel kurur.