Halk arasında kullanılan ”Peru ginsengi” adıyla bilinen Maca kökü, dünyada sadece Peru'da And dağlarında yetişen bir bitkidir. Yükseklik olarak 3000-4000 metre gibi bir yükseklikte yetişen Maca bitkisi, çetin şartlarda yetişmesinden ötürü özel bir bitki olma niteliğini taşımaktadır. Dış görünüşü itibariyle şalgam bitkisini andıran maca kökü, kabarcıklı bir yapıya sahiptir. Genel olarak öğütülerek ve kurutularak kullanılan maca kökü bitkisi, içerik olarak da çok zengin bir yapıya sahiptir. İçeriğindeki vitaminler, yağ asitleri, mineraller, amino asitler ve polipeptitler sayesinde vücut için çok fazla yarar sağlayıcı bir bitki kökü olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle Peru'da yüzyıllar boyunca çoğu sağlık problemi için ilaç niyetine kullanılan maya kökü, sadece şifa verici ilaç değil doğal bir besin kaynağı olarak da kendisine sofralarda yer bulabiliyor.

Maca kökü faydaları

- Peru'da ve Bolivya'da halk tarafından doğurganlık sağlaması ve kadın için de erkek için de libido arttırıcı özellikler yaratması amacıyla kullanılmaktadır.

- Kısırlık sorunlarını çözmeye yardımcı olmaktadır.

- Vücut enerjisini arttırarak zinde bir görünüm sağlamaktadır.

- Kadınların sorunlu geçen menopoz dönemlerinde rahatlık sağlayıcı doğal bir ürün niteliğindedir.

- Vücutta stres azaltıcı bir fonksiyonu bulunmaktadır.

- İnsan vücudunun kendi kendine üretemediği ve dışarıdan almaya ihtiyaç duyduğu 9 ayrı aminoasidin 7sini ve 3 yağ asidini içeren maya kökü, bu enzimleri elde etmek adına vazgeçilmez bir besin olma özelliğini taşımaktadır.

- İnsan bünyesindeki hipofiz bezinin düzenli olarak çalıştırılmasına yardımcı olmaktadır.

- İçeriğindeki glukosinolat ve isotiosinalat enzimleri sayesinde, bünyede afrodizyak etkisi yaratabilmektedir.

- Maca kökünün erkeklerin sperm kalitesini arttırıcı bir etkisi de bulunmaktadır.

- Erkeklerdeki sertleşme sorununa, cinsel isteksizlik sorununa ve daha ileri seviyelerde kısırlığa kadar bir çok konuda tedavi edici özellikler taşımaktadır.

- Özellikle sporla uğraşan bireyler için, yeni başlayan ya da yıllardır profesyonel olarak yapanlar arasında bir ayırt olmaksızın maya kökünün performans arttırıcı bir etkisi vardır. Spor yaparken tüketilen enerjinin ve dinamizmin vücuda geri toplanmasına yardımcı olmaktadır.

- Kadınlarda menstrual dönemde oluşan hormonal dengesizliklerin giderilmesine yardımcı olur. Özellikle bu dönemlerde meydana gelen şiddetli kasık ağrıları, sırt ağrıları, vücuttaki halsizlik, gerginlik ve stres hali gibi sorunların çözülmesine yardımcı olmaktadır.

- Kadınlarda adet düzensizliğinden kaynaklı kısırlık sorunlarını çözmede yardımcı bir içeriktir.

- Vücutta yaşanan herhangi bir travma ya da anksiyete durumunda maya kökünün sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.

- Maya kökünden yapılan gıda takviyelerinin bünyede bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve herhangi bir bağışıklık sistemi hastalığına yakalanma riskini düşürdüğü gözlemlenmiştir.

- Maya kökünde bulunan enzimler ve vitaminler, iştah açıcı bir etki yaratabilmektedir.

- İçeriğindeki demir, vücutta dolaşan oksijenin daha sağlıklı bir şekilde iletilmesi gereken bölgelere iletilmesine yardımcı olmaktadır.

Maca kökünün bitkisel değerleri

- Potasyum
- Lifler
- Demir
- Doğal şeker
- Magnezyum
- Kalsiyum
- Selenyum
- Proteinler
- İyot
- Yağ asitleri
- B12 vitamini
- B1 vitamini

Maca kökü nasıl kullanılır

Maca turubunu ham haliyle aktarlarda bulabilirsiniz.

Maca kökünü öğütüp balla karıştırın. Her gün bir kaşık tüketebilirsiniz. Ayrıca maca tozunu baharat olarak yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.