Tarihi Mısır tiyatrosunda gerçekleşen galaya Hollywood'un önde gelen film eleştirmenleri ve Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu başta olmak üzere seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Gala öncesinde konuşan Yılmaz Erdoğan, sinemanın başkentinde böyle bir festivale katılmanın çok keyifli olduğunu söyledi. Erdoğan ayrıca, 'Bizim gençlerimizin düzenlemiş olduğu bu festivali destelemek ve onların önünü açmak görevimiz.' diye konuştu.

Galaya katılan oyuncu Belçim Bilgin ise festivalin profesyonelliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Festivale katılan kısa filmler hakkında da görüşlerini ifade eden Belçim Bilgin, kısa film yönetmenleri arasında çok sayıda kadın yönetmen olduğuna dikkat çekti. Kadın yönetmenlerin artmasının umut verici olduğunu ifade eden Bilgin, 'Kadın duyarlığının sinemada olması sektöre renklilik getirecektir.' dedi.

LOS ANGELES İZLEYİCİSİ RÜYA'YI SEVDİ

Filmin gösterimi öncesinde sinema severler tarihi Mısır sinemasını tamamen doldurdu. 1940'larda geçen filmin gerçek kahramanları konu alması ve o yılları başarı ile beyaz perdeye taşıması izleyiciden tam not aldı. İkinci dünya savaşı yıllarında iki şairin yoksulluk içinde geçen hayatlarını konu alan 'Kelebeğin Rüyası' sinema eleştirmenleri tarafından sinematografik açıdan da oldukça başarılı bulundu.