Anne ve Çocuk

Kozmetik ürünlerin sağlığa etkileri

Avrupa Alerji ve Klinik İmünoloji Akademisi, alerjik cilt rahatsızlıklarının çocuklar arasında önemli ölçüde arttığını bildirdi.
11-11-2010 11:04:29 Anne ve Çocuk
Kozmetik ürünlerin sağlığa etkileri

Uygunsuz ve kötü kalitedeki losyonlar, nemlendiriciler, deodorantlar ve makyaj ürünlerindeki koku ve koruyucu işlevi gören alerjen maddelerin çocuklarda görülen deri hastalıklarını ikiye katladı.

Kaşıntılı deri kabarcıkları, uçuklar veya egzaman şeklinde görülen bu sorunlar, Avrupa Birliği tarafından yayınlanan 26 alerjen madde olarak tanımlanmış maddelerin aşırı kullanımı veya kullanılan miktarın etiket üzerinde gösterilmemesi nedeniyle temas halinde ortaya çıkıyor.

11-13 Kasım tarihleri arasında İtalya, Venedik'te düzenlenen olan "Cilt Alerjisi Toplantısı” nın arifesinde yapılan bu açıklama tezgah üstü ürünlere de dikkat çekiyor. Toplantıya tüm dünyadan dermatologların, alerji uzmanlarının ve çocuk doktorlarından oluşan 300 kişilik uzman ekibinin katılması bekleniyor.

Özellikle çocukların hassas oluşundan kaynaklanan bu sorun basit rahatsızlıklardan ağır cilt hastalıklarına kadar birçok konuda çocuk sağlığını tehdit ediyor. Bilinmeyen ürünlerin kullanımı, uzun fiyatı nedeniyle sağlık kontrolünden geçmemiş krem ve deodorant benzeri ürünlerin yasal olmayan yollardan satılması hem yetişkin hem de çocuk sağlığına büyük tehdit oluşturuyor.

Konuya önlem almak isteyen ebeveynlere verilebilecek en büyük tavsiye ise tanınmamış, üzerinde etiketi ve bandrolü olmayan ürünlerin kullanılmamasıdır. Bilindik markalar ve ürünler dışında kutusuz satılan, içeriği belli olmayan ve Sağlık Bakanlığı onayı bulunmayan kozmetik ürünlerinden önemle kaçınmak gereklidir.

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :