Bebeğiniz saatlerce ağlıyor ve onu yatıştırmaya yönelik tüm çabalarınız sonuç vermiyorsa, bebeğiniz muhtemelen koliktir. Bir bebeğin kolik olarak tanımlanması için günde 3 saatten fazla, haftada 3 gün ve 3 haftadan fazla ağlıyor olması gerekir. Kolik bir hastalık değildir ve çocuğunuza zarar vermez ancak bu ağlama nöbetleri hem çocuk hem de ebeveyn için bir hayli zordur. Kolik olan bir bebeği rahatlatmanın basit ev çözümleri bulunuyor. Eğer kolik bir bebeğe sahipseniz aşağıdaki yöntemleri güvenle uygulayabilirsiniz.

1. Sıcak banyo

Sıcak bir banyonun rahatlatıcı bir etkisi vardır. Dikkat dağıtmaya, acıyı hafifletmeye yarar ve uykuya geçişi kolaylaştırır. Bebeğin küvetini ılık suyla doldurun. İçine birkaç damla lavanta yağı ekleyin. Bebeğinizin oynamasına veya içeride istediği kadar rahatlamasına izin verin. Bu arada, sıkışmış gazı hafifletmek için karın bölgesine masaj yaparsınız. Bebeğinizi iyice kurutun ve onu uyutun. Ağlamalar başladığında işlemi tekrar edebilirsiniz.

2. Papatya

Papatya bağırsak kramplarını rahatlatacak özelliğe sahiptir. Bir fincana, 1 çay kaşığı papatya çiçeği ve kaynar su ilave edin. Kapağını kapatın ve 10-15 dakika bekletin. Demlenen papatyayı süzün ve bir biberona doldurun. Oda sıcaklığına geldiğinde bebeğinize içirin. Bu işlemi bir veya iki kez tekrarlayın.

Not: Bu yöntemi uygularken bebeğinizin çiçeklere alerjisi olmadığından emin olun.

3. Sıcak kompres

Sıcak kompres, rahatsızlıktan kurtulmak için basit çarelerden biridir. Sıcaklık, sıkışmış gazdan kurtarmayı sağlar ve acıyı hafifletir. Yumuşak bir el havlusunu ılık suya batırın. Suyunu sıkıp bebeğin karnına koyun. Gazın serbest kalması için karnını hafifçe ovun.

Not: Bebekler üzerinde sıcak su torbasıyla ısı kompresinden kaçının.

5. Zeyitnyağlı masaj

Bebeğin karnına düzenli olarak yağla masaj yapmak, kolik ağrıyı azaltmada ve önlemede harikalar yaratır. Biraz sıcak zeytinyağını elinize alın. Bebeğin karnına saat yönünde yavaşça masaj yapın. Masaj yaparken pelvis, eller ve ayakları da ihmal etmeyin. Ona güzel bir sıcak banyo yaptırın ve uyutun.

6. Fesleğen

Bu aromatik bitki içerdiği bileşenler sayesinde sorundan güvenle ve hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Bir fincana, 1 çay kaşığı kurutulmuş fesleğen yaprakları ekleyin ve kaynar su ile doldurun. Yaklaşık 10-15 dakika demleyin ve süzün. Oda sıcaklığına geldiğinde bebeğinize içirin.

7. Nane

Nane, bebeklerdeki kolik tedavisinde yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Bağırsak rahatsızlığını hafifletir ve sıkışan gazı serbest bırakmaya yardımcı olur. Hindistancevizi veya zeytinyağı gibi herhangi bir yağın içine birkaç damla nane yağı karıştırın. Bu karışımla bebeğin göğüs, karın ve bacaklarına masaj yapın. Birkaç dakika sonra ona güzel bir banyo yaptırın ve uyutun.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.