Kesme tahtaları üzerinde yapılan araştırmalarda hijyenik şartlarda olmayan tahtaların en az klozet kadar mikroorganizma barındırdığı ortaya çıkarmıştır. Özellikle salmonella türü bakteriler, tahtaların üzerinde bulunan derin çizikler içerisinde çoğalmaya daha çok yardımcı oluyor.

Bilinenin aksine yapılan bazı araştırmalar, ahşap kesme tahtalarının plastik olanlara göre daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni ise; ahşap kesme tahtaları yıkandığında, ahşap tüm suyu üzerinde bulunan bakterilerle birlikte içe doğru çekiyor ve bu bakteriler tahtanın içine hapsoluyor. Ancak plastiğin emiş gücü olmadığından yüzey nemli kalıyor ve mikropların üremesi için şartlar varlığını koruyor.

İkinci önemli nokta ise et için kullanılan kesme tahtalarının başka yiyeceklerde de kullanılması sonucu oluşabilecek çapraz bulaşma. Genellikle çiğ şekilde kesilen etleri pişirdiğimiz etleri pişirdiğimiz için üzerinde oluşabilecek bakterileri yüksek ısı ile yok edebiliyoruz. Ancak iyi temizlenmeyen bir tahtanın üzerinde etten kalan bakteriler, daha sonra çiğ olarak tüketeceğimiz sebzelere bulaştığında durum hiçte içler açıcı olamayabiliyor. Özellikle tavuk ve balık tahtalarını özenle temizlemeye dikkat etmekte fayda var. En doğru yöntem ise bu tarz çapraz bulaşmaları önlemek adına birkaç tane farklı ürünler için kesme tahtası temin etmek.

Kesme tahtalarının kullanımı

- Kesme tahtaları kullanıldıktan hemen sonra yıkanmalıdır.

- Yıkama işlemi sıcak su ile olmalıdır ve bulaşık teli ve tercihen arap sabunu kullanılarak yapılmalıdır. Bulaşık telinin avantajı, ahşap kesme tahtaları üzerinde bir nevi zımparalama yapmasıdır. Bu nedenle her kullanımdan sonra bulaşık teli ile ovalanması çiziklerin de yok olmasını sağlar.

- Temizlik işlemi bittikten sonra kesme tahtası iyice durulanması ve durulandıktan sonra bir yere asılması uygun olacaktır.

- Eskimiş, deforme olmuş kesme tahtaları kesinlikle kullanılmamalıdır.

- Kesme tahtası üzerinde et ve diğer malzemeler kesiliyorsa et kesildikten sonra mutlaka yıkanmalı ve ardından diğer malzemeler kesilmelidir. Ancak her biri için ayrı kesme tahtası kullanmak daha mantıklıdır.

Şef Gizem Bozdağ

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.