"Aynada kendimi güzel/yakışıklı buluyorken neden fotoğraflarda çok çirkin buluyorum" diye düşünebilirsiniz. Ailenizdeki, hatta dünyadaki en fotojenik olmayan insan olduğunuzu da düşünebilirsiniz. Bu çok doğal bir durum.

İnsanların belki yüzde 90'ı fotoğraflarda kötü çıktığına inanıyor. Bunun çok basit bir nedeni var: AYNALAR!

Kendinizi aynada görmekle karşıdan görmek arasında şöyle bir fark var: Biri diğerinin döndürülmüş hali. Biz yıllardır kendimizi karşıdan değil, aynadan gördüğümüz için ayna görüntüsüne son derece alışığız.

Aynadaki görüntünüzle fotoğraftaki görütünüzde fark var

Öte yandan insan yüzü tam simetrik değil. Sol tarafıyla sağ tarafı arasında küçücük, ama beynimizin yakaladığı farklar var. Sözgelimi kimimizin bir gözü diğerinden büyük, bir kaşımızın şekli diğerinden farklı, yüzümüzün bir tarafında ben ya da yara izi varken diğer tarafında yok... Elbette bunlardan daha büyük farklar da var: Saçlarımızı tam ortadan değil yandan ayırıyoruz mesela.

Bu simetri eksikliği nedeni ile aynadaki görüntümüzle fotoğraftaki görüntümüz arasında dikkatimizi çekmeyen ama beynimizin yakaladığı farklar var. Beynimiz bu farkları yakaladığı için fotoğraftaki görüntümüzü beğenmiyor.

Sizce Mona Lisa'nın hangi görüntüsü daha güzel?

Bu doğrultuda yapılan araştırmalarda görülmüş ki insanlar çektirdikleri fotoğrafların döndürülmüş hallerini genelde daha beğeniyorlar. Aynı şekilde yukarıda Mona Lisa'nın iki fotoğrafı var. Soldaki bildiğimiz, sağdaki ise döndürülmüş hali. Bunları gören neredeyse herkes soldaki orijinalini beğeniyor. Bu iki örnek birbiriyle tutarlı ve bu teoriyi güçlendiriyor.

Bir de tam tersini düşünün

Bu arada eğer fotoğraflarda aynadaki gibi çıkıyor olsaydınız bu sefer de diğer herkes sizin kötü göründüğünüzü düşünecekti; çünkü onlar sizin aynadaki görüntünüze alışık değiller.

Bu bilgiler ışığında gönül rahatlığıyla fotoğraf çekebilir ve çektirebilirsiniz. Çünkü o görüntüleri sizin dışınızda herkes beğenecek.