Mevsim yaz olunca herkes tatil beldelerine akın ediyor. Kışın yorgunluğu en iyi, deniz, kum ve güneşin tadını çıkararak atılıyor.

Ancak kemoterapi gören kanser hastaları yaz tatili yapma konusunda tereddüt yaşıyor. Onkoloji Koordinatörü Doç. Dr. Mutlu Demiray yapılan tatilin tedaviyi başarıya götürmede de etkili olacağının altını çizdi.

Pek çok hasta, havuzdan mikrop kapacağı, yüzmenin ve güneşin kendilerini olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle bu yaz günlerini evde geçirmek zorunda hissediyor. Ancak durum hiç de onların korktuğu gibi değil. Medicana Hastaneler Grubu Onkoloji Koordinatörü Doç. Dr. Mutlu Demiray, kanser tedavisi gören hastaların yazın güzelliklerinden ve nimetlerinden yararlanmaları gerektiğini söyledi. Kemoterapi görüyor dahi olsa hastanın tatil programını aynı eskiden olduğu gibi yapmasını öneren Demiray, "Kemoterapinizi hekimleriniz sizin tatilinize göre ayarlayabilecektir. Hatta bazen ufak aralar vermek sizin tatilden daha zinde ve dinç dönmenizle tedavinizin daha başarılı ve iyi gitmesini sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Doktorunuza danışmadan gitmeyin

Tabii her durumda olduğu gibi burada da istisnalar var. Demiray, hekime danıştıktan sonra böyle bir tatil planlamak gerektiğinin de altını çizdi. Çok özel koşullar yoksa ve doktor özellikle yasaklamadıysa istenildiği kadar, yoruluncaya dek yüzülebileceğini anlatan Demiray, ancak güneşlenmekten kaçınmak gerektiğinin de altını çizdi. Kemoterapi sonrasında terlemeniz durumunda kemoterapi ilaçlarının terle de atılacağı için bu durumda kullanılacak giysi ve havluların ayrı yıkanmasının doğru olacağını, toksik maddelerin atılımının hastayı daha da rahatlatacağından bahsetti.