Yuvarlak ve sarı, şeftalinin daha küçük bir versiyonuna benziyorlar. Son derece besleyicidirler ve sindirim ve göz sağlığı gibi gelişmiş sağlık yararları vardır. İşte kayısının sağlık ve beslenmesinde önemli rol alan 9 faydası...

1 Besleyici ve kalorisi düşük

Kayısı kalori ve yağ bakımından düşüktür ve mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. Sadece 2 taze kayısı 70 gramdır.

Kalori: 34

Karbonhidrat: 8 gram

Protein: 1 gram

Yağ: 0,27 gram

Elyaf: 1,5 gram

A Vitamini: Günlük Değerin % 8'i (DV)

C Vitamini: DV'nin% 8'i

E Vitamini: DV'nin% 4'ü

Potasyum: DV'nin% 4'ünü karşılar.

2- Yüksek antioksidan içerir

Kayısı, beta karoten ve A, C ve E vitaminleri içeren antioksidan kaynağıdır. Kayısı, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere hastalıklara karşı koruma sağlar. Kayısı, özellikle flavonoidler ( sebze ve meyvelere renk verir, insan vücudunda antioksidan işlevini yürütür.) olmak üzere çok sayıda antioksidan içerir. Vücudunuzu birçok kronik hastalıkla bağlantılı oksidatif (Serbest radikaller, besinlerin oksijen kullanarak enerjiye dönüştüğü esnada meydana gelen moleküllerdir.) strese karşı korurlar.

3- Göz sağlığına faydalıdır

Kayısılar mükemmel bir beta karoten, lutein, zeaksantin ve C ve E vitaminleri kaynağıdır. Bu besinler gözlerinizi hasara karşı korur. Göz sağlığı için gerekli olan birçok bileşiğe sahiptir. İçinde bulunan a vitamini sayesinde gözlerdeki pigment eksikliğinden dolayı gece körlüğünün önler.

kayısı

4- Cildi güzelleştirir

Kayısı yemek cildinize faydalı olabilir. Kırışıklıkların ve cilt hasarının ana nedenleri güneş, kirlilik ve sigara dumanı gibi çevresel faktörlerdir. Kayısının içeriğinde çevresel zararlara karşı koruma sağlayan antioksidanlar vardır. Bu cilt hasarlarının bir kısmını kayısıların sağladığı antioksidanlarla önleyebilirsiniz.

5- Bağırsakları iyileştirir

Kayısı hem çözünür hem de çözünmez lif içerir. Çözünebilir tür, suda çözünür ve polisakkaritler adı verilen pektin, zamklar ve uzun şeker zincirlerini içerir, erimeyen tür ise suda çözülmez ve selüloz, hemiselüloz ve lignini içerir. Kayısılar özellikle sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyelerini korumak için önemli olan çözünebilir lif bakımından yüksektir. Kısaca, Kayısılar sağlıklı bağırsak bakterilerinizi besleyen ve sindirim sağlığını artıran iyi bir çözünür lif kaynağıdır.

6- Potasyumu yüksek besindir

Potasyum sinir sinyallerine, kas kasılmalarına ve sıvı dengesine yardımcı olur. Kayısı gibi potasyum bakımından zengin gıdalar yemek, yüksek tansiyonun önlenmesine ve felç riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

7- Su ihtiyacını karşılar

Bir bardak (165 gram) dilimlenmiş taze kayısı, yaklaşık 2/3 bardak (142 ml) su sağlar. Çoğu insan yeterince su içmediğinden, taze meyve yemek günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

8- Karaciğerinizi korur

Kayısıların doğal olarak yüksek antioksidan içeriği nedeniyle karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Hem taze hem de kuru kayısılar hızlı, lezzetli bir atıştırmalık veya en sevdiğiniz yemeğe kolay bir katkı sağlar. Bunları diyetinize çeşitli yollarla ekleyebilirsiniz

- Granola yapabilirsiniz.

- Ara öğün olarak yiyebilirsiniz.

- Yoğurt ve salatalarınızı tatlandırabilirsiniz.

- Reçel, konserve ve komposto yapabilirsiniz.

- Tavuk ve et yemeklerinin yanına ekleyerek pişirebilirsiniz.

- Turta, kek ve hamur işleri gibi tatlılara ekleyebilirsiniz.

Hem taze hem de kuru kayısı yaygın olarak bulunmaktadır. Onları kendi başlarına yiyebilir veya en sevdiğiniz yemeklere ve yanına veya tatlılara ekleyebilirsiniz.