Tatlılara, tuzlulara kattığımız ya da kabartma tozu yerine kullandığımız karbonatı aslında kendi görevinin dışında pek çok alanda kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

İşte karbonatı kullanabileceğiniz farklı alanlar ve karbonatla hazırlayabileceğiniz karışımlar:

Böcek ve sinek ısırıkları için birebirdir: 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı suyla hazırlayacağınız karışımı sinek ısırıklarının üzerine sürün. Kaşıntınızın azaldığını fark edeceksiniz.

Saç fırçalarınızı temizler: 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı karbonat koyun ve saç fırçalarınızı yıkayın. İlk günkü gibi olacaktır.

Küçük mutfak aletlerinizi temizler: Bulaşık süngerini ıslatıp üzerine 1 tatlı kaşığı karbonat dökün. Ardından fırın, mikrodalga ya da diğer küçük ev aletlerinizi temizleyin. Parladıklarını fark edeceksiniz.

Buzdolabınızı da temizler: 2 litre suyun içine 4 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı karbonat atın ve nemli bir bezle dolabınızı silin. Buzdolabınız tertemiz olacak.

Kesme tahtasını dezenfekte eder: Kesme tahtasını biraz ıslatın. Üzerine 1 yemek kaşığı karbonat dökün ve süngerle ovun. Kesme tahtanız tertemiz ve dezenfekte olsun...

Meyve ve sebzeleri temizlemede yardımcı olur: Meyve ve sebzelerinizi yıkarken karbonat kullanarak daha kolay bir temizleme sağlayabilirsiniz.

Pedikürün başrol oyuncusudur: Pedikür için hazırladığınız suya 2 yemek kaşığı karbonat koyarak ayağınızın yumuşamasını sağlayın.

Temizlik eldivenlerinin olmazsa olmazıdır: Temizlikte kullandığınız eldivenlerinizin içine bir çimdik karbonat atın. Bu, kötü kokuların giderilmesini ve eldiveninizi daha kolay giymenizi sağlayacaktır.