Elma ve diğer bazı gıdaların en önemli bileşenlerinden olan flavonoidler, sağlığımız üzerinde çok çeşitli yararlı etkilere sahiptir. Mevcut araştırmalar, bu hayati bileşenin diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve kanser dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalığın tedavisinde faydalara sahip olduğunu göstermektedir. Gıdalarda doğal olarak tüketildiğinde veya ek olarak alındığında, beyninizin, kalbinizin, kan damarlarınızın ve cildinizin sağlığına oldukça yararlıdır.

Mucize flavonoid: Rutin

P vitamini ve rutosid olarak da bilinen "Rutin", incir, çoğu narenciye, elma, yeşil çay ve karabuğday gibi bazı gıdalarda bulunan bir biyoflavonoiddir. Tüm flavonoidler gibi, güçlü antioksidan etkiye sahiptir. Kan damarlarını güçlendirmek, kan dolaşımını artırmak, kolesterolü düşürmek ve artrit belirtilerini azaltmak için ilaç olarak kullanılır. Ayrıca kollajen üretimini artırma ve vücudun C vitaminini doğru kullanmasına yardım etmesiyle bilinir.

Yararları

- Kalp sağlığını artırır

- Dolaşımı geliştirir

- Kanserle mücadele

- Artrit belirtilerini hafifletir

- Kan pıhtılarını önler

- Metabolik hastalığa karşı korur

- Beyin sağlığını korur

Rutin içeren besinler

Rutin, elma, karabuğday, narenciye gibi pek çok gıdada ve bitkide bulunan bir flavonoiddir. Diyetinize eklemenin en iyi yolu, bu özel bileşeni yüksek besinleri yemektir.

Rutin, aşağıdaki yiyecek ve bitkilerde aktif bileşenlerden biridir:

- Elma

- Zeytin

- Kapari

- Yeşil çay

- Karabuğday

- Elderflower (çay ve özlerde kullanılır)

- İncir

- Soğanlar

- Kiraz

- Kayısı

- Greyfurt

- Üzüm

- Portakal

- Erik

- Kuşkonmaz

Kanserle mücadele

Rutin, antioksidan etkileri nedeniyle kanserle savaşmak için hizmet edebilir. Ayrıca kanser hücresi ölümünü hızlandırdığı ve anti-tümör etkileri gösterdiği gösterilmiştir. Flavonoidler, kanser hücrelerini antikanser ilaçlara karşı duyarlı hale getirmek ve kanser tedavisi gören hastalar için ilaç direncini tersine çevirmek için kullanılmıştır. Rutinin farmakolojik yararlarını ele alan bir bilimsel derleme, flavonoidin lösemi, kolorektal kanser, kolon kanseri, melanom, akciğer kanseri ve karaciğer kanseri dahil olmak üzere birçok farklı kansere karşı antikanser etki gösterdiğini ortaya koymuştur.

Beyin sağlığı

Araştırmalar, rutinin beyin hasarı ve yaşa bağlı hasara karşı koruyucu etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca antioksidan özellikleri nedeniyle beyin sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. 2018'de yayınlanan bir araştırma , bu biyoflavonoidin alzheimer ve parkinson hastalığı dahil olmak üzere beyinsel hastalıkların tedavisi için umut verici bir bileşik olarak hizmet ettiğini ortaya koymaktadır.

Kalp sağlığı

Kalp sağlığına gelince, son araştırmalar rutinin kan damarı elastikiyetinin korunmasına, kan damarı kırılganlığının azaltılmasına, kılcal geçirgenliğin azaltılmasına ve hipertansiyonun neden olduğu komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabileceği öne sürülüyor. Rutin, kan damarlarını güçlendirme ve kan dolaşımını iyileştirme kabiliyetiyle bilinir. Hemoroitleri azaltmak ve damarlar hasarlarının neden olduğu hemorajik inmeleri önlemek için kullanılır.

Eklem iltihaplanması

Artrit tedavisi için doğal bir ilaçtır. Rutinin eklem yüzeyinde doku oluşumunu, kıkırdak, kemik erozyonu ve eklem iltihaplanmasını azalttığı tespit edildi. Bu romatoid artrit tedavisi için kullanılacağı anlamına geliyor.

Sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.