Kalp problemleri, hayatınıza sınırlamalar getirebilir. Bu durum özellikle spor konusunda ciddi şekilde uygulanmalıdır, çünkü bazı egzersizler sağlığınız söz konusu olduğunda faydadan çok zarar verebilir. Ancak, spor yapmamak ve hareketsiz kalmak bir seçenek değildir. Uygun bir egzersiz planı kalp sağlığınızı artırmaya yardımcı olabilir.

Kalp rahatsızlıkları varlığında yapılmaması gereken egzersizleri derledik. Ek olarak, kalp sağlığınızı iyileştirmeye ve egzersiz yapmaya devam etmenize yardımcı olabilecek bazı ekstra ipuçları bulduk.

Yapılmaması gereken egzersizler

İzometrik egzersizler, kasların diğer kaslara veya sabit bir nesneye karşı gerilmesidir. Yani, görülebilir bir eklem hareketi olmaksızın sadece kas kasılmasının olduğu statik egzersizdir.

İzometrik egzersizlere örnek olarak;

- Şınav ve mekik

- Plank hareketi

- Köprü hareketi

Kuvvet antrenmanı yağsız kas kütlesini artırır. Bu da kan basıncını artırabilir ve kandaki oksijeni sınırlayabilir. Kuvvet egzersizlerine örnek olarak; direnç bantları ve ağırlık kaldırma gösterilebilir.

Uyarı: Kontrolsüz kalp yetmezliği, kontrolsüz ritim problemleri ve şiddetli aort darlığı çekenlerin yaptıkları fiziksel aktivitelere dikkat etmeleri gerekir.

Bunları yapın

Esneme egzersizleri: Esneklik hareketleri, kalbin sağlığını doğrudan etkilemez. Ancak daha dengeli hareket için kaslarınızı ve eklem sağlığını geliştirir. Yoga ve tai chi gibi esneklik egzersizleri yapabilirsiniz.

Aerobik egzersizler: Aerobik egzersizler, kan akışını ve vücudunuzun oksijen kullanma şeklini iyileştirebilir. Buradaki kilit nokta, aerobik egzersizleri ölçülü yapmaktır. Bu egzersizler arasında hızlı yürüyüş, düşük etkili su aerobiği, hafif koşu veya bisiklet yer alabilir.

Ekstra ipuçları

Susuz kalmayın: Vücudunuzuasla susuz bırakmayın. Özellikle sıcak günlerde ve egzersiz yaptığınız günlerde su kaybı oldukça artar. Vücudunuzun susuz kalmadığından emin olun.

Vücudunuzu dinlendirin: Hiçbir aktiviteyi abartmayın ve fiziksel aktiviteler arasında toparlamak için kendinize zaman tanıyın.

Dışarıda egzersiz yaparken dikkat edin: Çok sıcak, çok soğuk veya çok nemli olduğunda dışarıda egzersiz yapmayın. Aşırı hava koşulları kan dolaşımını kötü bir şekilde etkileyerek nefes almayı zorlaştırabilir ve hatta göğüste ağrıya neden olabilir.

Vücudunuzu dinleyin: Eğer şaşkın, rahatsız, yorgun hissediyorsanız ya da kısa nefes alıyor ve son derece terliyseniz bu durumlarda egzersiz durdurmak ve kendinize biraz dinlenme zamanı vermek en iyisi olacaktır.

Dikkat: Egzersiz planı için doktorunuza danışın. Doktorunuz özel sağlık durumunuzu dikkate alacak ve sizin için uygun olacak özel bir egzersiz planı oluşturacaktır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.