Sahnenin arkasında duruyorsunuz, hemen önünüzde bir insan grubu var, nefesiniz kesilir, kulaklarınız uğuldar, kalp atışlarınız hızlanır, her adımda daha ağır hissetmeye başlarsınız. Bunlar size de tanıdık geliyor mu? Endişelenmeyin bu durumu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Hemen hemen herkes kalabalık önünde konuşmaktan çekinir ve bunu bir kaygı haline getirir. Bu korkunun üstesinden gelebilmek için size faydalı olabilecek maddeleri derledik.

1. Kendinizi zihinsel ve fiziksel olarak hazırlayın

Vücudunuz ve zihniniz endişeli ise, izleyiciler bunu fark edecektir. Bu nedenle, kendinizi konuşmadan önce hazırlamanız önemlidir, böylece sahneye güvenle çıkar ve hazır olursunuz. Bunun için gevşeyin, su için ve söylecekleriniz üzerinde düşünün.

2. Hedefinize odaklanın

Kalabalık önünde konuşma korkusu olan insanların ortak bir yönü var.Kendine çok fazla odaklanma ve başarısızlık olasılığı. Komik mi görünüyorum? Ya ne söyleyeceğimi hatırlamazsam Aptal mı görünüyorum? İnsanlar beni dinleyecek mi? Söylediklerim önemsiyorlar mı? Bu şekilde düşünmek yerine, dikkatinizi amacınıza yöneltin, bu seyircinize değer verdiğinizi gösterir.

3. Olumsuzluğu pozitifliğe çevir

İçimizde sürekli olarak savaşan iki taraf vardır. Biri güç ve cesaretle doludur, diğeri ise şüphe ve güvensizlikle. Hangisini besleyeceksiniz? 'Ya bu konuşmayı berbat edersem? Ya yeterince komik olmasam? Ya ne söyleyeceğimi unutursam? Neden sadece sunumumuzu yapmıyoruz? Kafamızda kendimizle ilgili sürekli tekrar ettiğimiz şeylerin gerçeğe döneceğini unutmayın. Eğer beceriksiz olduğunuzu düşünüyorsanız o zaman sonunda öyle olacak. Bu nedenle kendiniz olumlayın ve şunları söyleyin "Bu konuşmayı ben atacağım ve yapabilirim!”

4. İçeriğinizi anlayın

Konuşmanızın içeriğine hakim olmak, sizi rahatlatacaktır. Sahneye çıkmadan önce muhakkak bir pratik yapın. Ancak konuşmanın her kelimesini ezberlemeye çalışmayın. Doğal olun, konuyu anlayın.

5. Uygulama mükemmelleştirir

En iyi sunum yapanların bazıları, gösteri süresince çok rahat görünürler çünkü bir çok kez bu durumu tecrübe etmişlerdir. Diğer konuşmalarda olduğu gibi, kamuya açık konuşmalar da pratik gerektirir. Bunun için aynanın karşısına geçebilirsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.