Kahvaltı günün en önemli öğünü. O yüzden hiçbir bahane geçerli olamaz. Kahvaltı etmemek için bahane üretmeyin, alternatifler üretin.

Sizinle kahvaltıya dair alternatifler paylaşmadan önce en önemli noktayı paylaşmakta fayda var. Mutlaka sabah aç karna 2 bardak su tüketin.

Şimdi alternatiflere geçebiliriz...

Ofiste veya seyahatte kahvaltı

Bir önceki akşamdan evde hazırlanmış, 2 dilim çavdar veya çok tahıllı ekmek arasına ekmeğin arasını dolduracak kadar sevdiğiniz beyaz peynir çeşidi ile mevsim yeşillikli sandviç (Maydanoz, roka, dereotu gibi hangisini seviyorsanız). Ardından yağsız sütle filtre kahve veya tarçın ya da karanfil aromalı yeşil çay içebilirsin.

Pratik kahvaltı

Evden hızlı çıkmanız gerekiyorsa;

4 yemek kaşığı meyveli light müsli + 200 ml % 0 yağlı süt + 1 çay kaşığı toz tarçın. Yağsız süt ile filtre kahve de içebilirsiniz.

1 bardak süt + 1 adet muz

Kahvaltıda tatlıya hayır diyemeyenler

1 dilim çavdar ekmeği + 2 tatlı kaşığı bal-reçel-marmelat + 2 dilim sevdiğiniz beyaz peynir + şekersiz yeşil çay

Metabolizmam yavaş diyenler

4-5 yemek kaşığı light yoğurt + 1 orta dilim taze ananas doğranmış + 2 yemek kaşığı sade yulaf ezmesi + 1 tatlı kaşığı silme toz tarçın + 1 avuç yaban mersini kaseye ekleyin. Ardından bir fincan mate çayı için.

1/3 demet dereotu + 1/3 demet maydanoz ince ince doğranmış+ 2 dilim az yağlı beyaz peynir ile harmanlayın + 1 dilim tam buğday ekmeği + 5-6 adet tuzsuz badem. Ardından 1 fincan mate çayı için.

Simiti çok seviyorum diyenler

1 adet çok tahıllı simit + 2 dilim sevdiğiniz beyaz peynir ( kaşar peyniri – tulum peyniri hariç ) +1 tutam dereotu + 3 yaprak taze nane + ½ demet maydanoz üzerine ¼ limon suyu. Ardından 1 fincan tarçın, karanfil aromalı yeşil çay içebilirsiniz.

Kahvaltıda zeytine bayılıyorum diyenler

2 dilim çavdar ekmeği + 1 dilim az yağlı beyaz peynir + 5-6 adet yeşil veya 4 adet siyah zeytin + kırmızı biber / paprika + bol yeşillik.

Kahvaltıda ceviz – badem yemek istiyorum diyenler

2 dilim az yağlı beyaz peynir + 1 dilim tam buğday ekmeği + 1 tam ceviz içi veya 5-6 adet tuzsuz badem + 3 adet kara erik kurusu + 3 adet kara kayısı kurusu. 1 fincan tarçın karanfil aromalı yeşil çayı da yanında içebilirsiniz.

Omlet seviyorsan

1 tam yumurta + 2 yumurta beyazı + 1 dilim peynir ile bol sebzeli, renkli biberler, mantar, maydanozlu omlet + 1 dilim cavdar ekmeği.

Kahvaltıya davetliysen

Esmer ekmek çeşitlerini tercih et ve 2 dilimi geçme! Simit yiyeceksen çok tahıllı olanı tercih et, yoksa ½ simitten fazlasını yeme!

Beyaz peynir, dil peyniri, hellim, sepet, örgü peynirlerini tercih et. Kaşar peyniri ve tulum peynirinden uzak dur. Tabağınıza 3 zeytinden fazlasını alma!. Çünkü zaten peynir çeşitleriniz çok. Susamlı simit yiyorsan tabağından zeytini çıkar.

2-3 tatlı kaşığı bal, reçel, marmelat yiyeceksen ekmeğini 1 dilim azalt.

Tabağınızın yarısını yeşilliklerle donatın.

Uyanınca hemen bir şeyler yemek istemiyorum diyorsan

Peynir, ekmek ile kahvaltı yapmak istemiyorsan mutlaka 1 orta dilim taze ananas veya 1 adet kivi veya 2 adet kara kayısı kurusu + 3 adet tuzsuz badem ye ki metabolizman güne başlasın, uyansın; vücudunu aktive etsin.

Peynir yiyemiyorsan

2-3 adet yumurtanın beyazı ile bol biberli maydanozlu omlet yap ki kalsiyum minerali açısından zengin gıdayı tüketmiş ol. Ya da kahvaltına 1 kase yoğurt / 1 bardak süt ekle.

Örneğin; 1 dilim çavdar ekmeği + 2 tatlı kaşığı tahin pekmez + 1 bardak süt.

Beslenme - Diyet ve Fitoterapi Uzmanı

Gizem Keservuran

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.