Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Kan basıncındaki cinsiyet farklılıklarının nedenleri bilinmemektedir ve hala araştırılmaktadır. Bazı araştırmalar, kadınlarda daha yüksek kalp hızı ve daha düşük kan damarı direnci olduğunu, böylece kan damarı hasarını en aza indirgeme eğiliminde olduklarını göstermiştir.

Menopoz sonrası yüksek tansiyon

20'li yaşlardan 40'lı yaşların başlarına kadar kadınlar yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıklarından (örneğin kalp krizi, felç) östrojen (kadın cinsiyet hormonu) tarafından korunabilir. Ancak, kan basıncı değişikliklerinin hormonların seviyelerine bağlı olduğu açık olmadığı için bu henüz kanıtlanmamıştır.

Erkeklere benzer şekilde, kadınlar aşağıdakilerden dolayı yüksek tansiyon riski taşıyabilir:

- Obezite
- Fiziksel hareketsizlik
- Aşırı alkol alımı
- Yüksek tuzlu bir diyet

Ek olarak, doğum kontrol hapları kadınlarda yüksek tansiyon riskini daha da artırabilir. Bu nedenle, doğum kontrol hapları kullanan kadınların düzenli olarak tansiyonlarını kontrol ettirmeleri gerekir.

Yüksek tansiyonu kontrol etmek için 6 ipucu

Sağlıklı bir kiloda olun

Vücut kitle indeksi, ağırlık ve boy oranınız için ortak bir ölçümdür. VKİ'niz 23 ile 27,4 arasındaysa, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gelişme riski vardır. VKİ'niz 27.5 ve üzeri ise, riskiniz çok daha artar. VKİ'nizi 18,5 ile 22,9 arasında tutarak kan basıncınızı normalleştirebilirsiniz.

Günlük sodyum (tuz) alımınızı azaltın

Diyetinizde çok fazla sodyum olması yüksek tansiyona neden olabilir. Sodyum alımınızı günde 2.000mg'nin altında tutun (yaklaşık bir çay kaşığı tuz). İşlenmiş gıdaların çoğunda sodyum zaten bulunduğundan yiyeceklerinize tuz eklemekten kaçının. Soya sosu, acı biber sosu, ketçap, hazır çorba, tuzlu yer fıstığı, patates cipsi, jambon ve sosis sodyum içeren bazı yiyeceklerdir.

Diyetinizi değiştirin

Kolesterol ve doymuş yağ oranı yüksek olan gıda alımınızı azaltın (örneğin yağlı etler, tam yağlı süt, yumurta sarısı, sakatat ve derin yağda kızartılmış yiyecekler). Yüksek kolesterol, arterlerin sertleşmesine neden olabilir. Meyve, sebze ve kepekli tahıllar (kepekli ekmek ve kahverengi pirinç gibi) tüketiminizi artırın.

Fiziksel aktivitenizi arttırın

Yerleşik yaşam tarzlarına öncülük edenlerin fazla kilolu veya obez olma olasılığı yüksektir ve bu yüksek tansiyon riskini artıran faktörlerden biridir. Haftada yaklaşık 150 dakika boyunca yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi bir egzersizle fiziksel olarak aktif kalın.

Alkolü azaltın

Alkollü içecek tüketimi kan basıncını artırır. Bir gün içinde içilen sadece iki bardak alkollü içecek bile tansiyonu yükseltir. Kendinizi sınırlayın veya hiç tüketmeyin.

Kan basıncınızı izleyin

Eğer zaten yüksek tansiyonunuz varsa kan basıncınızı izlemek için dijital bir tansiyon aleti satın alabilirsiniz. Yüksek tansiyonun hiçbir belirtisi yoktur. Dolayısıyla, tansiyonunuzun kontrol altında olup olmadığını anlamanın tek yolu düzenli olarak kontrol etmek ve okumaları bir tabloya kaydetmektir.

Sorularınızı e-posta yolu ile sorabilirsiniz.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.