Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Mustafa Boran, halk arasında "göz değmesi” olarak da bilinen nazarın, insanların hayatını derinden etkileyebileceğini söyledi. Boran, Elmalılı Hamdi Yazır'ın konuyla ilgili Ayet-i Kerime'nin tefsirinde, "Kişinin bakışı bazılarını elektrik gibi çarpar, etkisi altına alır” ifadelerini kullandığına dikkat çekti.

İnsan ve Hayat Dergisi'nde Boran tarafından kaleme alınan "Nazarın Kaynağına Bakış” başlıklı araştırma yazısında nazarla ilgili dikkat çekici bilgilere yer verildi.

anne baba ve nazar

Anne babanın çocuğuna bakışında bile nazar olabilir

Nazarın insan iradesinin dışında meydana geldiğini belirten Mustafa Boran, "Her insanda az veya çok nazar olabilir. Anne babanın çocuğuna bakışında bile nazar değebilir. Ancak nazarın meydana gelmesinin en önemli kaynağı haset duygusudur. Bu duyguda kin ve düşmanlık vardır. Nazarın tesirinin gücü hasedin şiddetine bağlıdır. Bu yüzden -nazar haktır ve insanı mezara deveyi kazana koyar- buyrulmuştur” şeklinde konuştu.

nazar

Kur'an'da nazara işaret ediliyor

Nazar hakkında Hadis-i Şerifler'in yanında Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin de bulunduğunu dile getiren Boran, Kalem Suresi'nin 51. ayetine dikkat çekti ve şu bilgileri verdi:

"Şüphesiz inkâr edenler zikri (Kur'an'ı Kerim) duydukları zaman seni gözleriyle devirecekler” mealindeki ayet, inanmayanların Kur'an'ı Kerim'i işittiklerinde Rasulullah'ın (S.A.V.) sahip olduğu şerefi kıskanarak gözleriyle yere serecek gibi baktıklarını, adeta onu öfke dolu nazarlarıyla yok etmek istediklerini haber verir. Tefsirlerde bu olay nazar değdirmek olarak izah edilmektedir”

nazar

Bazıları elektrik gibi çarparak manyetize eder

Boran, bu ayeti tefsir eden 20. yüzyılın en büyük müfessirlerinden Elmalılı Hamdi Yazır'ın da "Kişinin gözleriyle bakışında karşısındakine iyi veya kötü olarak tesiri olacağı, bazılarının elektrik gibi dokunup çarpacağı, etki altına alacağı, bazılarının ise hasedinden tuzak kuracağı, hedefine ulaştığı zamanda göz değmesinin gerçekleşeceği” ifadelerini kullandığına dikkat çekti.

nazar ve kader

Kaderi geçecek bir şey olsaydı o nazar olurdu

Peygamber Efendimiz'in (S.A.V.) nazar hakkındaki Hadis-i Şerifleri'ni hatırlatan Boran, "Rasulullah Efendimiz (S.A.V.) nazarın hak olduğunu, nazardan korunmak için ise Allah'a sığınmak gerektiğini haber vermiştir. Kaderi geçecek bir şey bulunsaydı bunun nazar olacağını bildirmiştir. Bir kimsenin nazardan korunması için özellikle Felak ve Nas surelerini okumasını tavsiye etmiştir” dedi.