Dünyanın dört bir yanından en seçkin kukla sanatçıları, 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'nde bir araya geliyor. 13-25 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleşecek olan 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, pek çok kukla oyunu, film gösterimi ve workshop çalışmasına ev sahipliği yapacak.

İstanbul'un en önemli kültür - sanat etkinliklerinden Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayında sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl 18. kez yapılacak olan Festivalde Fransa, Hollanda, Hong Kong, İspanya, İtalya, Kore, Romanya, Rusya, Şili, Tayvan ve Türkiye oyunlarıyla yer alacaklar. Ayrıca bu yıl festivalde oyunların haricinde film gösterimleri ve workshoplar da yapılacak.

Festival mekanları çok çeşitli

18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali etkinliklerinin sahneleneceği gösteri mekanları daha da çeşitlendi. Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu, Akbank Sanat, Küçük Salon, Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi yanında Forum İstanbul, Marmara Forum, Torium AVM, Mall of İstanbul, Koç Üniversitesi Sevgi Gönük K.M., Sahne Pulcherie gibi kültür merkezleri, tiyatro sahneleri, üniversiteler ile halkla iletişimin en önemli merkezlerinden olan AVM'ler de yer alıyor.

Resmi açılışa özel gösterim

Festivalin bu yılki resmi açılışı 14 Ekim'de Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek olan "Poli Degaine” ile yapılacak. Fransız grup La Pendue'nün sahneleyeceği oyun, dünyanın en çok tanınan kuklası Polichinelle'in coşkun bir enerjiyle yeniden yorumlanmış modern bir versiyonu.