Trafik, aşırı kalabalık sokaklar ve her yerden vızır vızır geçen toplu taşıma araçları, İstanbul'u oldukça kaotik yapan faktörlerden sadece birkaçı. Bununla birlikte, gezginlerin yalnızlıklarının keyfini çıkarabileceği bazı gizli köşeler hala var.

Erken saatlerde kalkın

İstanbul'da ilk kez bulunuyor ve sadece Ayasofya veya Topkapı Sarayı gibi önemli turistik yerlerini görmek istiyorsanız, mümkün olduğunca erkenden ve hafta içi gitmeyi deneyin. Sabahın erken saatlerinde orada olmak, otellerinde kahvaltı yapan yerli ve yabancı turistlerden kaçınacağınız anlamına geliyor.

Uzaktaki mahallerde gezin

İstanbul'da tarihi yapılara ya da çok iyi bilinmeyen en yeni restoranlara sahip pek çok mahalle bulunmaktadır. Çok rahatsız edilmeden dolaşmak için en iyi yerlerden biri, sadece birkaç gürültülü Yunan Ortodoks evinin yanı sıra İstanbul Ekümenik Patrikhanesi ve muhteşem Balat Lisesi fotoğraflarını çeken birkaç gezgin turiste sahip olan Balat semtidir. Yerli ve yabancı turist kalabalığı olmadan bakılabilecek diğer mahalleler arasında Yeniköy, Teşvikiye, Moda, Akaretler, Arnavutköy ve Emirgan bulunmaktadır.

Alternatif manzaralar

Turist kitlesine rastlamayacağınız bölgelerde, şehrin her yerinden görülecek çok şey var. Büyükada'daki Leon Troçki'nin eski evinden Pammakaristos Kilisesine kadar, keşfedilecek pek çok şey var.

Asya yakası

En az Avrupa yakası kadar Asya tarafında da keşfedilmeyi bekleyen bir çok adres var. Yeni açılan kafeleriyle, restoranlarıyla ve dükkanlarla çok genç bir havaya sahip olan Moda semtinde kaybolun. Üsküdar'a feribotla çıkın ve Kuzguncuk, Çengelköy ve Kandilli'nin sakin ve güzel mahallelerini keşfedebilirsiniz.

Adalar

Turist kalabalığından kaçınmak için feribot vasıtasıyla erken saatlerde yola çıkıp Heybeliada veya Burgazada gibi daha az tanınmış adalardan birini seçin ve Osmanlı dönemi köşkleri ile yeni açılan birkaç yeni kafe ve restoranın bulunduğu az keşfedilmiş doğal manzaranın içinde gezebilirsiniz. Popüler olan Büyükada'ya de gitmek isterseniz, adayı keşfetmek için bisiklet kiralayabilirsiniz.

Yaz ayları

Haziran ve Eylül ayları arasında İstanbul'u ziyaret etmemeyi tercih edin. Sonbahar ayları arasında gezmek oldukça mantıklı olabilir çünkü yaz aylarındaki yüksek sıcaklıklar, rahatsız edici nemle birlikte dayanılmaz derecede olabiliyor. İlkbahar veya sonbahar sırasında hava hafifken bu güzel şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.