Sağlık Bakanlığı düzenli olarak plaj ölçümleri yapıyor. Plajlardan alınan numuneleri inceleyen ekipler, plajla yönelik raporlarını hazırlıyor.

Bakanlığın hazırladığı bu raporlara göre Türkiye'deki plajların kirlilik oranıı görebiliyoruz. Sağlık Bakanlığının yaptığı son açıklamada İstanbul'un 81 plajında yüzmenin güvenli olduğu duyuruldu. Ancak bazı plajlar hala biraz kirli.

İşte zorunda kalmadıkça tercih etmemeniz gereken İstanbul plajları.

Büyükada Halik Koyu

Fotoğraflarda, bir koy olması sizi aldatmasın. Ne yazık ki Halik Koyu, kafamızdaki koy tanımı ile pek de uyuşmuyor. Artık pek de sakin ve temiz olmayan Halik Koyu'nun önümüzdeki yıllarda düzelmesini umuyoruz.

Büyükada Su Sporları Kulübü önü

Marmara Denizi'nin yoğun deniz trafiğinden ve İstanbul'un yoğun nüfusundan payını alan Büyükada plajlarını bu listede bol bol görmeniz mümkün. Yüzülebilir kategorisinde yer alsa dahi analiz sonuçları pek iç açıcı olmayan Büyükada Su Sporları Kulübü'nün önündeki plaj, yüzmeseniz de bir şey kaybetmeyeceğiniz bir denize sahip.

Büyükada Aya Nikola Halk Plajı

Özellikle hafta sonlarında tüm İstanbul'un adalara akın etmesi ile beraber su temizliği iyice düşen Aya Nikola Halk Plajı, elbette ki yüzülebilir bir plaj. Fakat ne kadar keyif alacağınız size kalmış.

Büyükada Yörükali Plajı

Hafta sonlarında ve tatillerde oldukça kalabalık olan Yörükali Plajı, Büyükada'nın insan trafiğinden ve kirliliğinden payını alanlardan. Yapılan analizler gösteriyor ki su temizliği yüzmeye uygun olsa da, tatil günlerinde pek de keyif alabileceğiniz bir deniz değil.

Büyükada Nakıbey Plajı

Aynı şekilde Büyükada'da yer alan Nakıbey Plajı, hizmet açısından her ne kadar yeterli gözükse de su kalitesi ve temizliği açısından pek de kaliteli sayılmaz. Büyükada'nın konumundan olsa gerek, ne yazık ki plajları pek de temiz değil.

Sedef Adası Halk Plajı

Büyükada ile aynı kaderi paylaşan Sedef Adası, hem konumu itibari ile hem de yoğun insan trafiğinden dolayı İstanbul'un geri kalanından daha pis bir suya sahip.

Yeşilköy International Hospital önü

Yine insan nüfusunun bol olduğu bir yer ile karşınızdayız. Yeşilköydeki bu plaj da kalabalık olmasının etkisiyle pek de temiz analiz sonuçlarına sahip değil. Zaten bunu anlamak için de analiz sonuçlarına ihtiyacınız olmayacak, zira plaj oldukça kalabalık.

West İstanbul Marina Plajı

Marinanın yakınında bulunan bu plaj, yoğun deniz trafiğinden payını almış. Düzenli aralıklarla yapılan ölçümlerde yüzülebilir kategorisinde çıksa dahi pek de temiz değil.

Tüm plajları Sağlık Bakanlığı'nın sitesinden inceleyebilirsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.