İster kilo vermek için, ister sağlıklı kalmak için olsun, her iki amaç için de doğru gıdaları seçmek önemlidir. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Unutulmaması gereken şey, yediğiniz her şeyin bir sonucu olduğudur. Tabii miktarı da önemli. Peki yemek yeme isteğinin önüne nasıl geçebiliriz?

Yemeğe su ile başlayın

Ne yemek istediğinize karar vermeden önce, yapacağınız en basit şey, su ile başlamaktır. Çalışmalar, yemekten önce su içenlerin, %22 daha az yemek yediğini gösteriyor. Yemek öncelerinde olduğu gibi gün içerisinde yudum yudum su içmek, midenizi doldurarak atıştırmanızı engelleyecektir.

Protein tüketin

Daha fazla protein tüketmek, hem kaslarınızın gelişmesini hem de doyma hissinizin artmasını sağlar. Günlük kalori alımınızın yaklaşık %20-30'u protein olmalıdır. Az yağlı et, kümes hayvanları, fasulye, yumurta ve balık, protein açısından zengin yiyeceklerdir ve kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur.

Kahvaltıyı atlamayın

İnsanların yaptığı en büyük hata, kahvaltıyı atlamaktır. Kahvaltı yapmak, günün geri kalanında vücudun metabolik hızını belirler. Protein ağırlıklı bir kahvaltıyla güne başlamak, gün içerisinde iştahınızı azaltacaktır.

Lif tüketimini arttırın

Hiç kalorisi olmayan ve sizi hem tok hem de sağlıklı tutacak lifler vardır. Buğday kepeği en yüksek lif kaynaklarından biridir. Meyveler, sebzeler ve fındıklar lif zengini yiyeceklerdir ve kalorileri düşüktür. Burada dikkate edilmesi gereken nokta, lif alımını arttırırken su tüketimini de arttırmanızdır. Eğer yeterince su içmeseniz bağırsaklarınız daha az çalışır ve karın ağrısı yaşayabilirsiniz.

Günde 1 elma açlığa iyi gelir

Elma, hem lifli gıda grubundandır hem de yeme isteği uyandıran şeker düşmesinin önüne geçer. Elmanın içerisindeki pektin maddesi, yemek öncesi veya sonrasında alınan şeker miktarının, vücut tarafından emilimini azaltır.

Sıvılardan sonra katı tüketin

Sıvılar üzerine katı yiyecekler yemeniz sizi daha tok tutacaktır. Yapılan bir çalışma, yemek olarak sıvı tüketen kişilerin midelerinin daha çabuk boşaldığını göstermiştir. Bu daha çabuk açlık hissi demek. Oysa katı gıdalar yemek daha fazla çiğneme gerektirir, bu da mideye dolduğunu anlamak için daha fazla zaman verir. Katı yiyeceklerden sonra sıvı almak isterseniz, kahve en iyi seçenektir. Kafeinsiz kahve açlığınızı azaltır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.