Hızla rekabetin arttığı iş dünyasında başarı ve mutluluğun hazzını yaşayabilmek; basit kuralları farklı bir bakış açısı ile değiştirebilmektir. Verilen büyük - küçük anlık kararlar geleceği şekillendirir. Her şey anlık bir karar verip, eyleme geçmekle başlar ve bu karar iş yaşamını hayallerin ötesine taşır.

İmkanları değerlendirin

Bilmediğiniz bir konu ile ilgili önünüze fırsatlar çıkabilir. Onları hemen reddetmeyin. Belki de onlar iş hayatınızda yakalayabileceğiniz en parlak ışığınız olabilir. Anlık karar verebilir ve fırsatı değerlendirebilirsiniz, bilmediğiniz bir alan bile olsa. Merak etmeyin yolunuzda ilerlerken eksikliklerinizi diğer insanlardan 2 kat daha fazla çalışıp tamamlarsınız. Yolunuza çıkan ışıkları değerlendirmek için önemli olan risk alabilecek cesarete sahip olmak ve kendinize olan inancınızı hep sağlam tutmaktır.

Sonucun bir parçası olun

İş hayatında anlık hedeflere ulaşmak için sonuç odaklı bir yaklaşım benimseyin. Başarı olma yolunda ilerlerken ortaya çıkan sorunların bir parçası olmak yerine sonucun bir parçası olmak, kariyer basamaklarını sağlamlaştırır.

Sabretmeyi bilin

Sabır bir çeşit sanattır. Onu doğru yönlendirdiğinizde sonuçtaki eseri "başarınız” olacak. Kademelere varış yolculuğumuz uzun sürebilir. Anlık hedeflere ulaşıldıkça çıta yükselir. Bir sonraki yere ulaşmak için kısa sürede yol almaktan ziyade uygun anda yeterli ve doğru zamanlamalar yapmak önemlidir. Kariyer kademelerini ne kadar hızlı atlarsanız atlayın; yanlış bir zamanlama kariyer noktalarından hızla uzaklaşmaya neden olur. Başarı, kariyer basamaklarının ahenginde gizlidir.

Hedefiniz olsun

Işığı yakalayabilmek için öncelikle ışığımızı keşfetmemiz gerekir. Sabır ve 2 kat daha fazla çalışmak ise ışığı görmeyi ve ona inanmanın kapılarını aralar. Anlık hedefler ve kararlar; azıcık cesaret, ufacık risk, birazda özgüven ile birleştiğinde ışığı yakalamanın ipuçları da ortaya çıkar. Bütün bu unsurlar bir araya geldiğinde hedefe kitlenip, ışığa teslim olmak gerekir.

Fark yaratın

Herkesin yaptığının tersine kimsenin yapmadığını denemek başarılı hissetmenin yolunu açar. Kendisine güvenen ve başarısından haz alan biri, her zaman farklı yollardan gitmeyi tercih eder. Sürüden ayrılmak hem kişinin sınırlarını zorlamanın hem de iş hayatındaki eksiklerini tamamlanın yolunu gösterir. İş hayatında ne kadar katma değer yaratırsanız, o kadar vazgeçilmez olursunuz.

Gerçek dostlar edinin

İnsanlar, iş hayatlarında başarı merdivenlerini tırmandıkça dostlarına, arkadaşlarına vakit ayırmazlar. İş hayatları sona erdiğinde dostlarının yanında kalacağını unuturlar. Bu zamanda doğru arkadaşlıklar, dostluklar biriktirmek çok önemlidir. Dostlar, iş hayatının öngörülemez güzelliklerindendir.

Giyiminize özen gösterin

İş ve aile hayatı içerisinde yuvarlanırken en önemli varlık olarak kendimizi unutmamalıyız. Her zaman giyimimize dikkat etmeliyiz. İlk intiba, kendimize olan güven ve değer ile doğru orantılıdır. Bu değerin yansıması ise giyimimize ve kendimize verdiğimiz özen ile ilişkilidir. Görüntümüzle bir şekilde kendimize verdiğimiz değer kadar karşımızdaki kişiye verdiğimiz değeri de gözler önüne sermiş oluruz. Ayrıca saygınlığımızın yanında işimizi yaparken de aynı özeni göstereceğimizin intibasını yaratırız.