Peki ya ayaklarınız yere bastığında ne olacak? Bir çiftin ilk kez kavga etmesi, aşk meleğinin okunu tersten saplaması gibidir; o güzelim aşk birdenbire birbirine bağırıp çağırmaya dönüşür. Cicim aylarından sonra bu durum ilişki üzerinde tam bir şok etkisi yaratır. Her iki taraf da incinmiştir ve yanlış gidenin ne olduğunu düşünür durur...

Endişelenmeyin iyi haberler yolda. Ortada yanlış bir şey olmadığı gibi, bu tatsız durumu düzeltmenin de sayısız yolu var.

Oyunun Kurallarını Öğrenin

Psikoterapist ve ilişki uzmanı Dr. Patty Ann Tublin, "Bazı insanlar mutlu çiftlerin kavga etmediğini düşünür." diyor ve ekliyor: "Bu doğru değil. Mutlu ve mutlu olmayan çiftler arasındaki tek fark nasıl kavga ettiklerinde gizlidir yapıcı mı, yoksa yıkıcı mı?"

Anahtar kelime "adil kavga", yani oyunu kuralına göre oynamak. Örneğin, konudan sapmayın. "Konuyla alakası olmayan şeyler söyleyip tartışmayıbaşka yerlere sürüklemeyin" diyor Tublin. "Konuya bağlı kalın." Diğer bir önemli kural: İşler çığırından çıkmaya başlarsa, kendinizi o kısır döngüden çıkarın. "Birbirinize bağırıp çağırmaya başladıysanız, sadece şunu söyleyin 'Bu konuşma artık verimli değil. Başka bir zaman konuşalım.'"

Beklentilerinizi Gözden Geçirin

Beklentilerinizi tekrar düşünmek, tartışma başlamadan önce bile normal olanı fark etmenize yardımcı olabilir. Project Happily Ever After (Sonsuza Dek Mutlu Yaşama Projesi) kitabının yazarı Alisa Bowman'a göre, her tartışmanın bir sonuca bağlanmasına gerek yok. İlişkilerin sınırları vardır. "Sevgiliniz her şeyiniz demek değildir." diye açıklıyor Bowman. "Her zaman aynı fikirde olamazsınız ve her zaman diğer tarafın fikrini değiştiremezsiniz -- bazen aynı fikirde olmamaya razı olmanız gerekir. Ve bu bir sorun değildir."

Ortada "kazanmak" diye bir şeyin olmadığını anlamak da aynı derecede önemli. Bowman diyor ki, "Siz kazandığınızda diğer taraf kaybeder, yani sonuçta her ikiniz de kaybetmiş olursunuz. Böylece ilişkiniz eskisinden de kötü bir hal almış olur." Dahası, "kaybeden taraf" kin besleyebilir ve bu da bir sonraki kavgada tetikleyici güç olur. Bu kısır döngü böyle devam eder.

Geri Adım Atın

Bowman'nın deneyimlerine göre, birçok kavgada söylediklerimizin işitilmediği hissine kapılırız ve bu hisse olumsuz bir şekilde tepki gösteririz. "Sesimizi yükseltiriz ve bu kavgayı daha da kızıştırır. Bu durum kişinin kendisini kapatmasına neden olur. Çelişkili bir biçimde, ne kadar çok bağırırsanız, dedikleriniz o kadar duyulmaz." Çözüm daha az konuşup daha çok dinlemek diyor yazar. "Kız arkadaşınız size bağırıyorsa, onunla kavga etmeyin. Dinleyin ve sorular sorun. Nasıl yapıldığını biliyorsanız, kendinizi gerçekten güçlü hissedersiniz. Şunları söyleyebilirsiniz: 'Ben iyi bir insan olduğumu biliyorum, sen de iyi bir insan olduğumu biliyorsun; sadece şu an bunu unutuyorsun.' Akıl oyunları gibi."

Akıl oyunları yapmak kolay değil tabii ki, özellikle de kavganın tam ortasında. Ama bunu çok fazla kavga etmeden de denemenin bir yolu var. Bowman şöyle diyor: "Herkes çok konuşan ya da kızgın ve öfkeli birini tanıyordur. İşte onlarla pratik yapabilirsiniz. Sadece dinlemeyi deneyin."