İkili ilişki hep başlarken güzel ve hepsinin nihayetinde bir son kullanım tarihi varmış gibi hep bir çıt sesiyle tuzla buz oluyor. Ne zaman ve nerede başlıyor bitmeye bu akıl almaz heyecan, insan farkına bile varamıyor.

Herkesin başlangıcı kendine farklı, bitişlerin rengi ise hep aynı. İnsan sahi ne zaman vazgeçiyor yüreğinin yangın yerindeki külleri harlamaktan? Ona sarılmaktan…

Baharın renkli sıcaklığı, ne zaman yitiriyor esintisini?

Başlangıcın uyum tablosu

Başlarken bir merak, bir heyecan… Sanırsın dünyada hiç başka aşk yok, başka adam, başka kadın yok.

Farklı olduğunu gözlemlediğimiz adama/kadına işte sadece bu yüzden aşık oluruz. Farklıdır, diğer herkesten ve her şeyden. Sonra bu farklı başlangıcın uyum tablosu girer devreye. Bir bakmışız uçurumdan aşağı iştahla koşuyoruz.

Peki sonra neden bu uyum tablosunun eksik yanları batmaya başlar gözümüze, hiç düşündünüz mü? Koşmaktan mı yoruluruz? Olur ya, bazen insanı en çok duyguları yorar.

Hep bir adım sonrasından korkarak ve aşkla kaçış başlar. Seversin, ama bağ kurmak korkutur belki de… ,

Sıfır beklenti maksimum mutluluk

Ne zaman bir arkadaşımla dertleşmek istesem, ondan hep bu cümleyi duyarım: "Bekleme Damla, bekleme ki sonunda mutluluğun tarifsiz olsun".

"İyi de ben de insanım ya hu deyiveriyor insan içinden çığlıkla. Ben insanım, beklerim"

Ne zaman vazgeçiyor o aşık adam/kadın aşkını yaşatmaktan, işte o zaman başlıyor aslında bütün mesele. Bence beklentiye de o zaman giriyor insan. Hayatından eksilenleri kovalamaya başladığında hırçınlaşıyor.

Sonra?

Sonrası derin bir iç çekiş ve kabulleniş…

Fizik kuralları bazen yetersiz kalıyor demek

Zıt kutuplar birbirini çeker, aynı kutuplar iter. Bu Fizik dersinde manyetik alan öğretilerinden bir bilgi sadece.

Ama bunu bence daha çok ilişkilerden bahsederken duyuyoruz. Zıt karakterde olan iki insan birbirini çekiyor ve bu çekimin adı da aşk oluyor.

Ama sonra neden onları birbirine çeken o güç yön değiştiriyor. İnsan sevmeye başladığı yerden karşısındaki adamı/kadını, duygusunu değiştirdiği yöne doğru koşmaya başlıyor.

Sonra?

Sonrası iyilik sağlık…

Dilerim sizin yolunuz sağlıklı ve huzurlu ilişkiden geçsin.

Damla Karakuş

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.