Hesabı bırakın doya doya yiyin

Forma girmek ve zayıflamak için kalori hesabı yapanlara Prof. Dr. Karatay, hesabı bırakın günde 2 öğün, doya doya yiyin diyor.
Cihan Happaz tarafından yazıldı. | 16-06-2014 09:26:42 Zayıflama
Hesabı bırakın doya doya yiyin

Prof. Dr. Canan Karatay, "Kahvaltıyı sıkı yaparsanız 2 öğün yemeniz yeterli; ancak kahvaltınız doğal ve işlem görmemiş yiyeceklerden oluşmalı (tavuk yumurtası, yağlı peynir, et, balık, pastırma, evde yapılmış sucuk ve yoğurt). Yağ olarak ise köy tereyağını ve soğuk sızma zeytinyağını tercih edin. Sağlıklı karbonhidratlardan bir avuç kadar fındık, fıstık, ceviz tüketilebilir. Bu yediklerinizi yakmak için vücut zaten 5 saat koşmuşsunuz gibi enerji harcar" diyor.

Akşam yemeği de en son 19.00'da yenmeli diyen Karatay "Bakın o zaman sabaha nasıl kurt gibi aç kalkıyorsunuz. Gün içinde insan acıkmaz mı? Acıkmaz. Ara öğünler acıktırır. Sık sık öğün yiyenlerin kanlarındaki insülin hormonu giderek yükselir. Pankreasta salgılanan insülin hormonu, kan şekerini enerji olarak kullanmamızı sağlıyor" diyerek yeme alışkanlığınızın nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler veriyor:

Enerji fazlası durumunda ise kan şekeri, insülin hormonu sayesinde ileride ihtiyaç halinde kullanılmak üzere yağ olarak depolanıyor. İşte bu sebeple eğer illa ara öğün yapılacaksa kan şekerini yavaş yavaş yükseltip, yavaş yavaş düşüren, tok tutan, boş kalori içermeyen yiyecekler tercih edilmelidir. Fındık, fıstık, ceviz, badem, kabak çekirdeği gibi yiyecekler... Öğlen yemek şart değil. Sıkı kahvaltı ederseniz pek acıkmıyorsunuz, canınız da çekmiyor zaten.

Çok isteniyor diye kitaptaki örnek mönülere öğün ekledik. Öğlen avuç içi kadar dana söğüş, yanında salata, zeytinyağlı barbunya, etli sebze yenilebilir. Akşam da aynı şekilde ızgara balık veya 3-4 kalem kuzu pirzola gibi birçok seçenek var. Garnitür olarak da yemeğin yanındazeytinyağlı enginar, semizotu salatası, bol roka, domates, salatalık, piyaz, mercimek köfte veya kısıryenilebilir.

Kilolu kişilerde hastalık oranı yükseliyor

Kilo almak, vücutta istemediğimiz yağların birikmesidir. Kilo almakla pankreas ve karaciğer yağlanması ile birlikte birçok sağlık problemi de başlıyor. Kilolu kişilerde şeker, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, felç, kanser olma riski artıyor.

Kolesterol düşman değil, hakiki bir dosttur. Tam tersine yüksek kolesterolün faydalı olduğu gösterilmiştir. Fransa'da yapılan bir çalışmada Dr. Bernard Forette ve arkadaşları yüksek kolesterolü olan yaşlı kadınların daha uzun yaşadıklarını bildirmişlerdir. Düşük kolesterolü olan kadınlarda görülen ölüm oranı yüksek kolesterollü kadınlara oranlara yüzde 5 daha fazladır.

YORUMLAR
Gerçekçi Adam
20-08-2015 15:09:32
Adnan bey, ekmek bulamıyorsunuz. Ama cebinizde son modellerden bir akıllı telefon var. Buraya yazdığınıza göre bir bilgisayar ve internet bağlantınız var. Ne gariptir ki bunlar hepsi sizde varken ekmek bulamıyorsunuz. Biraz mantığınızı geliştirin ;)
Murat
16-06-2014 10:13:23
Siz sağlıklı beslenmemek için bahane arıyorsanız Dr. Hanım ne yapsın? Ben de düşük gelirli birisi olarak Canan Karatay'ın beslenmesine harfiyen uymaya çalışıyorum. İlla pahalı etleri vs. yemeniz gerekmiyor.
adnan
16-06-2014 09:41:47
ne diyor yaa bu kadın.. millet ekmek bulamıyor... bunların beslenme zincirine uyabilen orta halli bir vatandaş bile olsa mümkün değil !.. zenginler anca adapte olur bunların menülerine... hele alt tabakaya simit peynir 'e bile lüks oldu... yazık ülkeme vay vay..
YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :