Güzellik kurallarına genç yaşlardan itibaren uyarsanız hem güzelliğinizi hem gençliğinizi uzun yıllar boyunca koruyabilirsiniz. Sağlıklı cilt, bakımlı saçlar, yumuşacık eller çekici bir kadının en önemli özelliklerindendir.

İşte gençliğinizi ve güzelliğinizi koruyacak 10 kural...

Her gün koruyucu sürün

Doktorlar çok uzun zamandır bizleri en azından 30 faktörlü güneş koruyucular kullanmamız konusunda uyarıyor. Ancak koruyucu içeren kremler biraz daha yoğun olduğu için makyajı bozarak rahatsızlık verebiliyor. Bunu önlemek için koruyucu içeren yağsız nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.

Yatmadan önce makyajınızı silin

Makyaj yapmaya başladığınız günden beri makyaj malzemelerindeki yağ ile cilt yağının birleşmesi sonucu oluşan kirin gözenekleri tıkadığını ve bunun da sivilcelere neden olduğunu biliyorsunuz.

Duştan sonra vücudunuzu nemlendirin

Ilık bir duşun sonunda cildinize kaybettiği nemi geri kazandırmanız gerekiyor. Bu anlamda, yüz kremleri ve vücut losyonları harika bir seçenek.

Düzenli olarak kontrole gidin

Atmosferdeki değişiklikler nedeniyle güneş ışınlarının olumsuz etkilerine daha fazla maruz kaldığımız bu çağda, her yıl en az bir kez cilt uzmanına başvurmak hayati önem taşıyor. Uzmanlar, sizin aynada gördüğünüzün çok ötesinde detayları görerek yeni bir ben oluşumu olup olmadığını erken teşhis edebiliyor.

Programınıza sadık kalın

Cildinizdeki olumlu gelişmeleri görmenin zaman istediğini, iyi bir anti-aging kreminin sonucunu almanın yaklaşık 6 hafta sürdüğünü unutmayın. Aynı şey leke açıcılar ve sivilce tedavi eden kremler için de geçerli… Eğer bu süreçte cildinizde hiçbir gelişme olmadığını düşünüyorsanız yanlış üründe ısrar ediyorsunuz demektir.

Pul pul dökülün

Cilt bakımında arada bir gaza basmak da gerekiyor. Bir bebeğin cildi her 14 günde bir kendini yenilerken, 30 yaşında bir insanın cildi bunun için 28 güne ihtiyaç duyuyor. Bu kadar uzun bir sürede ise cilt hücreleri kuruyor ve ışıltısını kaybediyor. Bunu önlemek için haftada iki gün krem peeling uygulayabilir ya da kimyasal peeling kremleri ile cildin üzerindeki ölü hücreleri yerinden sökebilirsiniz.

Yüzünüze dokunmayın

Sadece sivilce sıkmak değil, ellerinizi yüzünüzde gezdirmek bile gözeneklerin tıkanmasına neden olan yağın ve kirin cildinize bulaşmasına neden oluyor.

Ellerinize şefkat gösterin

Ellerinizi ve tırnaklarınızı bir arada koruma altına almak için nem düşmanı antibakteriyel jeller veya sabunlardan vazgeçin ve nemlendirici içerikli olanları seçin. Dışarı çıkarken ellerinize de güneş koruyucu özelliği olan kremlerden sürün. Ellerinizin çok kuruduğu dönemlerde gece yatmadan önce peeling uygulayın, iyice nemlendirin ve sabaha kadar pamuklu eldiven takın.

Spordan sonra temizleyin

Sağlığına ve formuna düşkün birçok kadın düzenli olarak spor salonuna gidiyor fakat sporun ardından banyo yapmak için evini tercih ediyor. Oysa spor sırasında atılan terin en kısa zamanda ciltten temizlenmesi gerekiyor, aksi takdirde sivilcelere zemin hazırlanmış oluyor. Eğer siz de banyoyu eve gidince yapanlar- dansanız; spor sırasında teri emen giysiler tercih edin, spordan çıkar çıkmaz yüzünüzü, boynunuzu, göğsünüzü ve sırtınızı silerek, kuru giysilerinizi giyin.

Fırçalarınızı temizleyin

Makyaj malzemelerine ve cilt yağına maruz kalan makyaj fırçaları birer bakteri yuvasına dönüşüyor. İdeal olan fırçalarınızı haftada bir temizlemek. Makyaj malzemelerinizi ayda bir ılık suda sıvı sabun ya da bebe şampuanı ile temizleyin. İyice durulayıp fazla suyunu aldıktan sonra kendi kendine kurumaya bırakın.