Hem fit olmak istiyorum ama tatlıdan da vazgeçemiyorum diyorsanız bu pastayı denemelisiniz. Ahududulu ve acai üzümlü unsuz-şekersiz fit pasta yapmak elinizde. İşte şekersiz, yumurtasız ve unsuz yapılan çiğ pasta tarifi.

Malzemeler:

- 1 bardak çiğ badem
- 1 bardak hurma
- 1 badak çiğ kaju fıstık
- 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
- Limon
- Ahududu
- Tuz

İsteğinize göre;
- Acai üzümü tozu
- Acıbadem aroması


Yapılışı:

Tatlı iki bölümden oluşuyor. Taban ve pasta bölümü. Taban için 1 bardak çiğ badem ile 1 bardak dolusu hurma gerekiyor. Göz kararı dediğimiz şekilde birazcık da tuz eklemeniz yeterli. Bu malzemelerimizi doğrayıcıdan iyice geçirdikten sonra kenara ayırıyoruz. Bir cam kaba koyuyoruz ve kaşıkla bastıra bastıra iyice sıkışmasını ve yapışmasını sağlıyoruz. Pastanın taban kısmı hazır.

Yine doğrayıcımızı alıyoruz ve sırasıyla bu malzemeleri doğrayıcıdan geçiriyoruz. Geceden suda beklemiş 1 bardak dolusu çiğ kaju fıstık ile bolca ahududu, 1 tatlı kaşığı erimiş hindistan cevizi yağı, yarım ya da 1 limonun suyu ve damak zevkinize göre balı hızlıca rondoda karıştırıyoruz. Sağlıklı, unsuz ve şekersiz pastanıza biraz da antioksidan özelliği katmak isterseniz, bunun için buruk tadı ile 'acai üzümü tozu' ekleyebilirsiniz. Bütün bu malzemeleri rondodan geçirdiğimizde, mükemmel kıvamda şekersiz ve sağlıklı bir krema elde ediyoruz. Bu kremayı, hazırladığımız tabanın üzerine güzelce yayıyoruz. En üst kısmını ise sevdiğiniz meyvelerle süsleyebilirsiniz.


Buzluğa atıyoruz, donduktan sonra buzdolabından çıkarıyoruz ve sağlıklı fit raw pastamız şimdi yemeye hazır. Yemediğiniz bölümü tekrar buzluğa atmamız gerekli, çünkü bu tip pastalara dondurma muamelesi yapmak gerekiyor.