Ernst Moro ismi bugünlerde geniş bir kitleye bir şeyler hatırlatmıyor, çünkü kitaplarda onun hakkında pek bir şey okumadık ve televizyonda onun hakkında filmler görmüyoruz. Ancak tıp dünyası, bu Avusturyaçocuk doktorunu, binlerce bebeğin kurtarılmasına yardımcı olan ve hala tıpta kullanılan olağanüstü bir uzman olarak biliyor.

Ernst Moro, 1874'te Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir parçası olan Slovenya'nın Ljubljana kentinde doğdu. Avusturya'nın Graz kentindeki üniversitede okudu ve daha sonra Almanya'nın Heidelberg Üniversitesi'nde pediatri profesörü oldu. Pediatri, o günlerde Avrupa'da bağımsız bir tıp alanı olarak gelişiyordu ve bebeklerdeki ölüm oranı oldukça yüksekti. Bebek ölüm oranının yüzde 25'lere ulaşmasının en büyük nedenlerinden biri ishaldi. Doktor Moro, basit ve dahiyane bir fikirle bu bebekleri kurtarmanın bir yolunu bulmayı başardı.

Havuç çorbası ile gelen mucize

Ersnt Moro, bebeklere kendi tarifine göre pişirilmiş havuç çorbası vermeyi önerdi. Moro'nun havuç çorbasında sadece 3 malzeme bulunuyordu; 500 gram havuç, su ve tuz.

Bu basit çorbanın bebeklerde, en kötü formlarında bile ishali durdurduğu ortaya çıktı ve bu tarif binlerce çocuğun kurtarılmasına yardımcı oldu. Daha sonra, çalışmalar göstermiştir ki havuç çorbası içindeki oligosakkaritler, bakterilerin bağırsak duvarlarına yapışmasını engelliyordu ve bu da ishal durdurduruyordu. Zamanla bu ilaç antibiyotikler ve antidiyare ilaçları ile değiştirildi, ancak o günlerde bebeklerde hayatta kalma oranını önemli ölçüde artırmaya yardımcı oldu.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.