İnsan yaşamı için gerekli en önemli enerji kaynakları arasında yer alan yağların sağlıklı bir yaşama katkı sağlayan pek çok faydası bulunuyor. Meyvelerden, bitkilerden ve tohumlardan elde edilen, eski çağlardan itibaren kullanımları olan bazı yağların bu faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda.Vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan almamız gereken maddeler esansiyel (elzem) olarak adlandırılıyor. Cold Press (soğuk sıkım) yöntemi ile hiçbir ısıl ve kimyasal işlem uygulanmadan elde edilen yağlarda Omega 3 ve Omega 9 gibi esansiyel yağ asitleri doğal olarak yağa geçiyor. Tamamlayıcı tıp, akapunktur ve GAPS danışmanı Dr. Didem Gülmez Cold Press yağların sağlığa olumlu etkilerinin olduğunu söylüyor:

Çörek otu yağı

Soğuk kış aylarının bizleri beklediği bugünlerde zayıflayan bağışıklık sistemimiz desteğe ihtiyaç duyuyor. Soğuk sıkım yöntemi ile üretilen çörek otu yağı, esansiyel yağ asitleri içeriğinden zengin olup bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Elde edilen araştırmaların sonuçları, çörek otu yağı kullanımı alerjik rinit tedavisinde burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, burun akıntısı ve hapşırma ataklarını da azaltabileceğini gösteriyor. Çörek otu yağı ayrıca antioksidan, kan lipid seviyelerini düzenleyici etki de gösteriyor. Haricen kullanımda ise çörek otu yağı sedef, vitiligo ve egzama tedavilerine de destek oluyor.

Güzel bir cilt için nar çekirdeği yağı

Nar çekirdeği yağı, nar çekirdeğine özel, çok güçlü bir antioksidan olan Punisik Asit (Omega 5) içeriği ile son yıllarda dünya çapında ilgi görüyor. Nar Çekirdeği Yağı, güçlü antioksidan etkisiyle kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Nar çekirdeği yağı ayrıca anti-aging (yaşlanma etkilerini geciktirici) özelliği ve haricen emiliminin hızlı olması nedeniyle özellikle kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Gluten içermeyen cold press rüşeym yağı

Çalışanlar, öğrenciler, sporcular… Herkes yoğun temponun içerisinde kimi zaman gereğinden fazla yorgunluk hissediyor. Buğday tanesinin embriyo kısmı olan rüşeym, beslenme için gerekli tüm enerji ve besin kaynaklarını bünyesinde barındırıyor. Çok değerli bir yağ olan rüşeym yağının elde edilmesi oldukça zor. Yapısında A ve D vitaminlerini doğal olarak bulundurmasının yanı sıra E vitamini oranı da çok yüksek olan rüşeym yağı yaşlanma etkilerini geciktirmeye ve vücut direncini artırmaya yardımcı oluyor. Yağda çözülen vitaminleri içermesi nedeniyle de antioksidan özelliğe sahip rüşeym yağı için Dr. Didem Gülmez; "Polikosanol formülasyonları "Antifatik İlaçlar (Yorgunluk giderici)" olarak da kullanılabilir. Bu nedenle yüksek enerji gereksinimi olan kişilerin fiziksel performansını artırmaya destek olduğu için sporcular, sınava hazırlanan gençler ya da yoğun tempoda çalışan, genel yorgunluk problemi olan kişilerin günlük besin programlarına rüşeym yağının dahil edilebileceğini” söyledi.

Prostata karşı kabak çekirdeği yağı

Kabak çekirdeği yağı, vücudumuz için gerekli esansiyel yağ asitlerini içeriyor. Ayrıca kabak çekirdeği yağının yapısında özel steroller ve E vitamini bulunuyor. Kabak çekirdeği yağının prostat sorunlarının azaltılmasında yardımcı olduğu birçok araştırma ile gösterilmiş durumda. Özellikle Benign Prostat Hiperplazisine (BPH - iyi huylu prostat büyümesi) karşı en çok kullanılan bitkisel takviyeler arasında yer alıyor. Kabak çekirdeği yağı ayrıca iyi kolesterol olarak bilinen HDL'yi de yükseltmeye yardımcı oluyor.

Hafızayı canlı tutan hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağında bulunan MCT (orta zincirli trigliserid) karaciğerde keton cisimciklerine dönüşür ve bunlar da beyinde enerji kaynağı olarak kullanılır. Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalığında potansiyel kullanımı ile ilgili teorinin arkasında, Alzheimer hastalarında beyin hücrelerinin glikozu kullanma ve enerji elde edebilme yeteneklerinin zayıflaması, Hindistan cevizi yağındaki MCT'nin ise bu tür hastalarda iyi bir enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi yatmaktadır.

Kereviz tohumu yağı

Kereviz tohumu yağının yapısındaki etkili bileşikler sayesinde vasküler demansa (damar hastalığınabağlı bunama) karşı koruyucu etkisinin olabileceği ve Alzheimer hastalığında bilişsel fonksiyonları iyileştirebileceği bilimsel çalışmalarda yer alıyor. Soğuk sıkım kereviz tohumu yağı, nöroprotektif (sinir koruyucu) etkileri ile Parkinson hastalığı gibi merkezi sinir sistemi rahatsızlıklarında da tedaviye yardımcı olarak kullanılabiliyor.

Zeytinyağlı kudret narı yağı

Zeytinyağlı kudret narının içeriğinde birçok fitobileşik yer alıyor. "Polipeptid k (PPK)" gibi bileşikler sayesinde zeytinyağlı kudret narı diyabetli hastalarda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olarak kullanılıyor. Ayrıca zeytinyağlı kudret narının yara iyileştirici özelliklerinden dolayı ülser tedavisine de yardımcı olabileceği çalışmalarda gösteriliyor.

Cold press kişniş yağı

Cold Press yöntemi ile elde edilen kişniş yağı tekli doymamış yağ asitlerinden olan petroselinik asit içeriği açısından zengin, değerli bir yağ olarak biliniyor. Çalışmalarda kişniş yağının anksiyete (kaygı), konvülsiyon (istem dışı şiddetli kas kasılması) gibi rahatsızlıklarda etkili olabileceği gösteriliyor. Ayrıca kişniş yağının sedatif (uyku verici) özelliği bulunabileceği bilimsel yayınlarda yer alıyor.

Vejetaryenler için keten tohumu yağı

Soğuk sıkım keten tohumu yağı bitkisel Omega 3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) açısından zengin bir kaynaktır. Cold Press Keten Tohumu yağı vejetaryenler ve balık yağı tüketemeyenler için iyi bir bitkisel Omega 3 kaynağıdır ve zihinsel gelişimi destekler. Keten Tohumu Yağı ayrıca kabızlık problemlerini önlemeye destek olarak da kullanılabilmektedir. Kabızlık problemi yaşayan kişilerin 4 tatlı kaşığı keten tohumu yağını 1 kase yoğurda ekleyerek günde bir kez olmak üzere bir hafta boyunca tüketmeleri önerilmektedir.