Dengeli beslenmek her zaman önemlidir, ancak hamileyken daha da önemlidir. Gelişmekte olan bebeğinizin ihtiyaç duyduğu temel besinler, vitaminler ve mineraller vardır.

Çoğu yiyecek güvenlidir, ancak hamilelik sırasında kaçınmanız gereken bazı besinler vardır. Hamileyken hastalanmanıza veya bebeğinize zarar verebileceğinden kaçınmanız veya dikkat etmeniz gereken bazı yiyecekler vardır. Temel olarak, enfeksiyonlara neden olabilecek ve bebeğinizde enfeksiyon gibi sorunlara neden olabilecek bakteri içeren yiyeceklerden kaçınmak önemlidir.

İşte liste:

1. Hamilelik sırasında alkolden kaçının: Alkol erken doğum, zihinsel yetersizlik, doğum kusurları ve düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara yol açabilir.

2. Düşük yapma olasılığını azaltmak için ilk trimesterde kafeinden kaçının: Genel bir kural olarak, kafein hamilelik sırasında günde 200 mg'dan daha az ile sınırlı olmalıdır. Kafein bir idrar söktürücüdür, yani vücuttan sıvıların atılmasına yardımcı olur. Bu durum su ve kalsiyum kaybına neden olabilir. Kafeinli içecekler yerine bol miktarda su, meyve suyu ve süt içmeniz önemlidir. Bazı araştırmalar, çok miktarda kafeinin, düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara yol açabileceğini göstermektedir. En güvenli şey kafein tüketiminden kaçınmaktır.

3. Sakarin: Sakarin kullanımı hamilelik sırasında kesinlikle önerilmez, çünkü plasentayı geçebilir ve fetal dokularda kalabilir.

4. Toplam yağ miktarı: Yediğiniz toplam yağ miktarını günlük toplam kalorinizin yüzde 30 veya altına düşürün. Günde 2000 kalori alan bir kişi için bu, günde 65 gram ya da daha az yağ anlamına gelmektedir.

5. Cıva seviyesine sahip balıkları yemeyin: Hamilelik sırasında tüketilen cıva; gelişimsel gecikmeler ve beyin hasarı ile bağlantılıdır. Ağır metal içeren besinlerin tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Çiğ balıklardan da kaçınılmalıdır.

6. Pişmemiş veya az pişmişten kaçının: Üzerindeki bakteriler nedeniyle pişmemiş deniz mahsulleri ve az pişmiş kümes hayvanlarından kaçınılmalıdır.

7. Yıkamadan tüketmeyin: Sebzeler güvenlidir ve dengeli bir diyetin gerekli bir parçasıdır. Ancak herhangi bir bakteriye maruz kalmamak için yıkandıklarından emin olmak önemlidir.

Besinlerdeki ağır metaller nedir

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.