Anne ve Çocuk

Hamilelikte spor yapmanız için 14 neden

Hamilelik süresince hareket etmek ve düzenli egzersiz yapmanın siz ve bebeğiniz için pek çok yararı var.
30-06-2013 07:50:20 Anne ve Çocuk
Hamilelikte spor yapmanız için 14 neden

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz günden itibaren fiziksel ve duygusal olarak pek çok değişikliğe tanıklık edeceksiniz. Her zamankinden daha duygusal olabilir ve daha az hareketle daha çok yorulabilirsiniz. Çabuk yorulmak sizi yıldırmasın, hamilelikte spor yapmanın çok sayıda yararı vardır. İşte size hareket etmeniz için 14 neden.

1-Kilo alımını kontrol altında tutabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca bebeğiniz ve sizin sağlığınız için yeterli kiloyu aldıktan emin olduktan sonra spor yaparak fazladan kilo almanın önüne geçebilirsiniz.

2-Doğum süreci çok daha kolay geçebilir. Spor yapmak kolay bir doğumu garanti etmez ama destekleyici bir etkisi vardır.

3-Hamilelik şekeri riskini azaltmaya yardımcı olur.

4-Hamilelik süresince spor yapmanın sık sık karşılaşılan sırt ağrılarını azaltıcı etkisi vardır.

5-Hareket ettiğiniz sürece kendinizi daha fazla enerjik hissedersiniz.

6-Spor yaparken etraftaki herkesin gülümseyen yüzünü üzerinizde hissedeceksiniz. Parkta yürüyüş yaparken tüm ilginin sizde olması hoş olmaz mı?

7-Doğum süreciniz egzersiz yapmayan birine göre daha kısa sürebilir.

8-Suda egzersiz yapmayı tercih ederseniz kendinizi hafif hissedeceğiniz için büyük bir rahatlama ve mutluluk hissedebilirsiniz.

9-Hamilelik boyunca bacaklarınızda kasılma ve kramp hissetmeniz beklenebilir. Hareket ederek kan dolaşımını hızlandırabilir ve krampları azaltabilirsiniz.

10-Sabah bulantılarına engel olmanın bir yolu da sabah yapacağınız egzersizler olabilir.

11-Açıkhavada egzersiz yapmak rahatlamanızı ve hamilelik sürecinizi keyifli geçirmenizi sağlayabilir.

12-Hamilelik süresince uykularınızın sık sık bölünmesi, uykuya kolay dalamama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Egzersiz yapmak bu şikayetlerinizi azaltabilir, uykuya daha kolay dalabilirsiniz.

13-Egzersiz yaparak hem kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz hem de daha iyi görünürsünüz. Özellikle değişen beden ölçülerinin yarattığı olumsuz hisleri yaşamadan keyifli bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz.

14-Spor yapmak beslenmenize de dikkat etmeniz için teşvik edici olacaktır.

YORUMLAR
Ebru YILMAZ
19-07-2013 11:17:31
hamilelikten önce spor yapıyordum antrenörümüz hamileyken bile spora devam edebileceğimi söyledi ama programımı biraz hafifletmişti gebeliğimin son 2 ayında shapes'ten ayrılmak zorunda kaldım ama bebeğim ve ben çok sağlıklıyız
Nurten Kızıl
19-07-2013 11:13:22
her yaşa her kişiye özel spor programları için shapes şubelerine uğrayabilirsiniz, çok iyi ilgileniyorlar. ben kaynanamla gittim çok iyi sonuç aldık. ben 4 kilo verdim ama kaynanam 8 kilo verdi bir buçuk ayda.
YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :