Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Bebeğiniz artık dünyaya geldi ve şimdi düşünmek için çok şey var; onu ne zaman besleyeceksiniz, ağlarsa ne yapmalısınız ve hamilelik sırasında aldığınız fazla kilolardan nasıl kurtulacaksınız?

Normal bir kilo ile başlayıp 10-15 kg aldıysanız, ne yediğinizi izlerseniz ve egzersiz yaparsanız, gebelik öncesi kilonuza dönmeniz birkaç aydan fazla sürmez.

Öte yandan, hamileliğinizden önce fazla kiloluysanız veya doktorunuzun önerdiğinden daha fazla kilo alırsanız, kilo vermeniz çok daha uzun sürebilir.

Her yeni anne tekrar eski kilosuna dönmeye istekli olsa da, hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri kendinize karşı sabırlı olmak. En sevdiğiniz ünlü yıldız, doğum odasından doğruca 0 beden kotuyla çıkmış olabilir ama unutmayın en önemli nokta bunu sağlıklı bir şekilde yapabilmek.

Hamilelik sonrası kilo vermede daha kademeli bir yaklaşımı öneriyorum. Yeni annelerin sahip olması gereken tek şey biraz sabır. Bu noktaya gelmeniz dokuz ay sürdü ve hamilelik öncesi kilonuza geri dönmeniz en azından o kadar uzun sürmeli.

Bunu akılda tutarak, hamilelikten sonra kilo vermenize ve eski kotunuza geri dönmenize yardımcı olacak bazı ipuçları.


Fotoğraf: Freepik

Aşırı kısıtlayıcı diyetler yapmayın

Aşırı kısıtlayıcı diyet, hamilelik sonrası kilo verme hedeflerinizi raydan çıkartabilir. Yeni anne rolünün verdiği stresin yanında kendinizi favori besinlerinizden mahrum bırakırsanız, duygusal bir çküş yaşamanız muhtemel. Sağlıklı beslenmeye ve açlığınız için yemek yemeye geri dönerseniz, kilolarınızı doğal olarak verdiğinizi göreceksiniz.

Kısıtlayıcı bir diyet yerine, yeterli ve dengeli miktarda çeşitli yiyecekler tüketin. Aç hissetmemek ve gün boyunca enerji alabilmek için evde farklı atıştırmalıklar bulundurun. Elma dilimleri, havuç çubukları ve buğday krakerlerinin hepsi açlığınızı bastırmak için iyidir.

Ne kadar kilo vermek isterseniz isteyin, özellikle emziriyorsanız, günde 1.800 kalorinin altında almamaya çalışısın. Yaşınıza, egzersiz düzeyinize ve kilo verme hedeflerinize göre kişiselleştirilmiş bir beslenme planı tasarlamanıza yardımcı olabilecek bir diyetisyene başvurabilirsiniz.


​Fotoğraf: Freepik

"Süper gıdalar" tüketin

Yeni anne olduğunuzda, özellikle emziriyorsanız, vücudunuzun maksimum beslenmeye ihtiyacı olur. İhtiyaç duyduğunuz şey besin değerleri bakımından ağır, kalori ve yağ bakımından hafif yiyecekler, yani "süper gıdalar"dır.

Balık bu süper gıdalardan biridir, çünkü yenidoğan bebeğinizin sağlıklı bir beyin ve sinir sistemi geliştirmesine yardımcı olan temel bir omega-3 yağ asidi olan DHA ile doludur. En iyi DHA kaynakları, somon, sardalya ve ton balığı gibi soğuk su balıklarıdır.

Süt ve yoğurt da süper gıdalardır çünkü kemiklerinizi kuvvetlendirmek için ihtiyaç duyduğunuz kalsiyum oranı yüksektir. Ve proteini unutmayın. Yağsız et, tavuk ve kuru baklagillerin yağ oranı düşük, protein ve lif oranı yüksektir. Bu gıdalar sizin için iyiler ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacaklar.


​Fotoğraf: Freepik

Su için

Gün boyunca bol miktarda su içmek su kaybını önler. Ayrıca bazı araştırmalar metabolizmanızı hızlandırabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Günde en az 8 bardak tüketin. İdrarınızın rengini ve tuvalete ne kadar sıklıkla çıktığınızı gözlemleyebilir ve ona göre içtiğiniz su miktarını çoğaltabilirsiniz. Yeterince sıvı tüketiyorsanız, idrarınız nispeten açık renk olmalıdır ve her üç ila dört saatte bir tuvalete gitmelisiniz.


​Fotoğraf: Freepik

Egzersiz yapın

Diyet önemlidir ancak hamilelik sonrası kilo verme planınızın sadece bir kısmıdır. Hamilelikten sonra kalorileri yakmak, kaslarınızı ve kemiklerinizi kuvvetli tutmak için aerobik ve kuvvet egzersizleri yapmanız gerekir. Egzersiz, kilo vermenize yardımcı olmanın ötesinde, yeni bir anneye çok fazla fayda sağlıyor. Depresyonun önlenmesine, uyku sorununa ve stresi hafifletmeye yardımcı oluyor. Evde yeni bir bebeğe sahip olmak kesinlikle stresli olabilir.

Hamilelikten sonra tekrar formda olmak için spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Bebek arabası ile tempolu bir şekilde yürümek kasların çalışması için yeterlidir.

Bütün gün bebeği dolaştırmak bir egzersizdir ancak yine de biraz kuvvet antrenmanı yapmanız gerekir. Hafif ağırlıklar kullanabilirsiniz.


​Fotoğraf: Freepik

Yeterli süre uyuyun

Gece boyunca saat gibi sizi çağıran bir bebek varken tam sekiz saat uyumak imkansız gibi görünebilir ancak uykudan mahrum kalmak kilo vermenizi zorlaştırabilir.

Yorgun olduğunuzda, vücudunuz kortizol ve kilo alımını artırabilecek diğer stres hormonlarını serbest bırakır. Ayrıca yorgun olduğunuzda, kendinize iyi bakıyor gibi hissetmezsiniz ve sağlıklı yiyecek seçme şansınız azalır.

Arkadaşlarınız veya aileniz size "bebeğiniz uyurken uyumanızı” söylemiş olabilir ve bu iyi bir tavsiyedir. Gün boyunca mümkün olduğunca çok şekerleme yapın ve erken yatın, en azından bebeğiniz gece boyunca uyumaya başlayıncaya kadar.


​Fotoğraf: Freepik

Yardım isteyin

Kilo vermek için mücadele ediyorsanız bir diyetisyenin yardımını alın. Diyetisyen, güvenli ve etkili bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak bir beslenme planı tasarlamanıza yardımcı olur ve ne kadar kilo vermeniz gerektiği ve ne zaman egzersiz yapabileceğiniz konusunda size rehberlik eder.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.