Dokuz ay boyunca her anı heyecan, stres ve karmaşık duygularla geçen hamilelik süreci etraftaki insanların anlattığı hikayelerle daha da zorlaşıyor. Uzmanlar, hamilelerin duydukları olumsuz söz ve hikayeler nedeniyle hem fiziksel hem de ruhsal sorunlar yaşayabileceğini söylüyor.

Olumsuz sözler etkiliyor

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, hamilelik sürecinde anne adaylarının pek çok konu hakkında kafa karışıklığı yaşadığını, bebeğin gelişiminden gideceği okula kadar birçok ayrıntıyı düşünen ve koruma iç güdüsüyle yaklaşan anne adaylarının bu süreci oldukça stresli geçirdiğini bildirdi. Uzmanlar konuya bu kadar hassas yaklaşırken medyada doğum süreciyle ilgili çıkan haberlerle anne adayları ve ailelerin kafasının karıştığını ifade eden uzmanlar, "Durum böyle olunca stres tetikleniyor ve anne adayı zorlu bir sürece giriyor. Yapılan bir araştırmaya göre hamileliğin başından son gününe kadar doğumun nasıl olacağı sorusuna kafa yoran anne adayları, çevresinden duyduğu olumsuz hikayelerden etkileniyor. Anne adayları medyada doğumla ilgili yer alan akıl karıştırıcı içeriklerden etkilenerek korku ve endişe duyuyor. Bu durum hormonların da etkisiyle aşırılaşıyor ve gebe, hamilelik depresyonuna kadar varabilen bir ruh haline bürünüyor. Ayrıca yalnızca depresyonda olan gebeler de bu tarz kafa karıştıran haberleri izleyerek daha da ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Gebeler bu süreçte sürekli üzüntü hali yaşıyor, konsantre olamıyor, çok az ya da çok fazla uyuyor, umutsuzluk, intihar, ölüm gibi düşüncelere kapılıyor, aşırı sinirli oluyor. Sosyal hayatı olumsuz yönde ilerliyor, yeme içme alışkanlıkları bile değişebiliyor. Durum böyle olunca bebek de daha anne karnında olumsuz etkilendiği bir süreç yaşamak zorunda kalıyor" açıklamasında bulundu.

Hamilelik depresyonu

Hamilelik depresyonu yaşayan bir kadının tedavi olmak durumunda kaldığı belirtilen açıklamada, bunu yaşayan annelerin bebeklerinin ise doğumdan sonra az aktiflik, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi sorunlar yaşadığı bildirildi.