Çocuk sahibi olma şansını düşüren genel bazı faktörler vardır. Doğum kontrolü, emzirme, sigara içme gibi. Bununla birlikte, çoğu zaman bu nedenler olmasa dahi hamile kalmanın garantisi yoktur. İşte hamile kalmayı engelleyen gizli nedenler.

Aşırı trans yağ tüketimi

Hazır pişmiş ürünler, pizzalar, cips, kızarmış gıdalar, fast food gibi yiyecekler, doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tür gıdaları yeme isteği duyduğunuzda yerine muz, badem veya çilekli yoğurt gibi atıştırmalıkları tercih edin.

Aşırı egzersiz

Egzersiz yapmak doğurganlığınızı belirli bir dereceye kadar artırabilir, ancak doğru miktarda egzersiz yapmak önemlidir. Çok fazla egzersiz yapmak, enerji dengesini etkiler ve üreme döngüsünü olumsuz etkileyebilir. Araştırmalar, uzun ve yoğun günlük egzersizin hamile kalma yeteneğinizi etkileyebileceğini göstermiştir.

Vücut kitle indeksinin düşüklüğü

Şişmanlığın hamile kalmayı olumsuz etkilediğini biliyoruz. Ancak normal vücut kütlesinden daha düşük olmak infertilite riskini arttırır. Düşük beden kitle indeksi bazen menstruasyon ve doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilir .

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.