Hafta içi tam gün çalışan anne babalar, işler, ofis toplantıları, ev sorumlulukları derken çocuklarını ancak yatarken görebiliyor. Hatta bazıları görmüyor bile. Oysa pedagoglar, bir çocuğun kaliteli ve pahalı oyuncaklardan ziyade anne-babasıyla vakit geçirmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Zaman o kadar hızlı akıyor ki, küçük oğlunuzun veya kızınızın üniversiteye gitmek üzere bir yetişkin olduğunu fark ettiğinizde, çocuğunuz için en önemli yıllar geride kalmış olacak.

Bu hafta sonu çocuklarınız için özel bir plan yapın. Zamanınızı unutulmaz kılmanın, alışveriş merkezleri dışında birçok yolu var. Üstelik yapacağınız etkinliklerin çoğu ücretsiz. Çocuklarınızla yapabileceğiniz farklı etkinlikler arıyorsanız, önerilerimize bir göz atın.

1.Renkli baloncuklar yapın

Bunun için, açık bir alan tercih edebilirsiniz. Baloncuk çözeltisini evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Biraz bulaşık deterjanı, su, gliserin işinizi görecektir. Hazırladığınız çözeltiyi, 3 ayrı kaba paylaştırın ve her biriniz içerisine farklı renkte gıda boyası damlatın. Çocuklarınız bu renkli balonlara bayılacak.

2. Banyo saatini sanat dersine dönüştürün

Çocuklarınızın banyo saatlerini biraz öne çekerek, daha uzun ve renkli bir aktivite haline getirebilirsiniz. Yıkanabilir parmak boyalarıyla, banyo duvarlarını bir sanat eserine dönüştürmesine izin verebilirsiniz. Çocuğunuzu yıkayarak, duvarları da bir kağıt havluyla kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

3.Spor zamanı

Güne erken, açık hava bir park veya bahçede başlayarak birlikte egzersiz yapabilirsiniz. Çocuğunuzu sportif faaliyetlere teşvik etmek için ona renkli bir su şişesi veya spor bilekliği alabilirsiniz. Hafif koşu, bisiklet sürmek, basketbol oynamak size de iyi gelecektir.

4. Bilimsel deneyler yapın

Basit bilimsel deneyler yaparak hem öğrenmesini hem de eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ilkokul bilgileriniz size yeterli olacaktır. Örneğin; gemilerin neden batmadığını çocuğunuza açıklamak için basit bir deney yapabilirsiniz. Bunun için biri soyulmuş, bir kabuklu iki portakal ve su dolu bir şişe gerekiyor. Kabuksuz olan dibe çökecek, kabuklu olan yüzeyde kalacaktır. Kabuklu olanda hava boşlukları olduğu için yoğunluğu azalara yüzeyde kalır.

5. Bahçede kamp

Eğer bahçeli bir eviniz varsa bir çadır kurarak kamp yapabilir, geceyi orada geçirerek, hikayeler anlatabilirsiniz. Bunu yapmak için bahçe olması da şart değil. Çadırı salonunuzun ortasına da kurabilirsiniz. Bu etkinliği dışarıda yapacaksanız, bir teleskop edinmenizi öneririz.

6. Kutu şehri inşa edin

Bakkalınızdan alacağınız veya edineceğiniz çeşitli ebatlarda kuru ve koliyi birbirine bantlayarak şehirler inşa edebilir, evinizde bulunan malzemelerle bu şehri renklendirebilirsiniz.

7.Küçük şefler mutfakta

Çocuğunuzla yemek yapmak onun için eğlenceli bir aktivite olacaktır. Çocuğun yaşına göre onun çırpmasına, karıştırmasına veya masa hazırlamasına izin verin. Bu ona sorumluluk alma teyeneği kazandıracaktır.

8. Oyuncakları ayırın

Evin her yerinden oyuncak fışkırıyorsa ve bu dağınıklığı biraz olsun azaltmak istiyorsanız, bunu bir oyunla halledebilirsiniz. Oyuncakları kategorilere ayırın ve farklı kutulara doldurulmasını isteyin. Artık oynamadığı oyuncakları da ayrı bir yere istifleyerek, onların içerisinden hediye etmek istediklerinin üzerine isimler yapıştırın. Ağlama krizleri olmadan oyuncaklardan kurtulabilir, çocuğunuza hediyeleşmenin güzelliğini anlatabilirsiniz.

9. Piknik yapın

Önce sandviçleri hazırlayın, örtünüzü de alıp çimenlere serilin. Piknik yapmak her çocuğun hoşuna gider.

10. Patlamış mısır ve film keyfi yapın

Hazırlıklarınızı yaparak, çocuğunuzun seveceği bir film izleyin. Bu aktiviteyi sinemada da yapabilirsiniz. İyi seyirler…