Günde sadece 4 adet kaju fıstığı yiyerek sağlığınızı etkileyen kritik noktalara etki edebileceğinizi ve kısa sürede gözle görülür bir şekilde değişimi hissedebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte, tropikal ülke bitkisi olarak bildiğimiz kajunun bilinmeyen faydaları:

Parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar

Kaju fıstığı, cildiniz için yararlı olan mükemmel bir bakır ve antioksidan kaynağıdır. Antioksidanların yaşlanma belirtilerini azalttığı bilinmektedir ve bakır, diğer enzimlerle birlikte cildinizin esnekliğini arttırmaktan sorumlu olan kollajeni üretir.

Bağışıklığınızı güçlendirir

Kaju, büyük bir çinko kaynağıdır. Ve bu kimyasal element, bağışıklık sistemi hücrelerinin gelişimi, antioksidan enzimlerin üretimi ve genel olarak bağışıklık sisteminizin etkinliği için önemlidir.

Kemik erimesine engel olur

Sadece 4 adet kaju, bakır için günlük değerin yaklaşık% 30'unu ve magnezyum için% 20'sini sağlayabilir. Bakır, kemiklerinizin ve bağ dokularınızın gelişimini desteklerken, magnezyum vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve osteoporoz gelişme riskini azaltır.

Gözlerinizi güçlendirir

Kaju fıstığı, gözlerinizi sağlıklı tutmak için önemli olan antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin bakımından zengindir . Günlük tüketilirse, bu antioksidanlar gözlerinizi güçlendirir ve çevreden alabileceğiniz enfeksiyonları uzak tutar. Zeaksantin ayrıca retinanızı zararlı UV ışınlarından korur.

Migren ağrılarınızı hafifletir

Magnezyum eksikliği kan basıncınızı artırır ve vücudun çeşitli yerlerinde ağrılara sebep olur. Migren ağrıları da bunlardan biri. Düzenli olarak kaju yemek, uygun magnezyum dengesine sahip olmanızı ve bu sayede migren ağrılarınızı hafifletmeye yardımcıdır.

Diş çürümesini engeller

Kaju fıstığındaki en inanılmaz bileşiklerden biri anakardik asitlerdir. Bu asitler diş çürümesine ve akneye neden olan gram-pozitif bakterileri öldürebilirler.

Enerjik hissetmenizi sağlar

Kaju fıstığı, E, K, B6, bakır, fosfor, çinko, magnezyum, demir ve selenyum vitaminleri de dahil olmak üzere bir çok mineral ve vitamin içerir. Hepsi vücudumuzun düzgün çalışmasına yardımcı olmak için önemli roller oynamaktadır. Sağlıklı bir metabolizma ise, gün boyu daha enerjik hissetmemizi sağlar.

Kilonuzu kontrolünüze yardım eder

Kaju fıstığı içerdiği sağlıklı yağlarla ve magnezyumla, vücudunuzdaki yağ ve karbonhidrat metabolizmasını düzenlemesine katkıda bulunur. Kaju fıstığını düzenli olarak tüketen insanlar daha hızlı kilo kaybederler ve obez olma risklerini azaltırlar. Bunun yanı sıra, bu kuruyemişler çok besleyici olduklarından ve uzun süre tok tutabildiklerinden sizin için harika bir atıştırmalık olabilir.

Saçınızı güçlendirir

Kaju fıstığında bulunan bakır saçınızı parlak ve güçlü tutacak ve ipeksi pürüzsüz bir doku sağlayacaktır. Bu kuruyemişler ayrıca melanin adı verilen bir pigment üretimini teşvik ettikleri için saçınızın rengini artırmanıza yardımcı olabilir.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.