Modern ilişkilerin yaşam destek ünitesi: Yola çıkmak adlı yazımda birlikte yapılan her yeni aktivitenin beyinde yeni bir bağ oluşturduğunu ve mutluluk hormonunu kimin yanında fazla salgılarsanız kendinizi onun yanında iyi hissedeceğinizi anlatmıştım. Bu yazımla da birlikte gezmek fikrini gerçekleştiremeyecek olduğunu öne süren kişilere ve gezse de yeni aktiviteler arayan çiftlere sesleniyorum.

Neden spor

Yüz binlerce yıl boyunca insanoğlu besin elde etmek, güvenlik ya da yeni bir yaşam umuduyla sürekli olarak hareket halindeydi. Bir tavuk pişirmek için aylarca tavuğun bakımını yapmak, kesmek, tüylerini temizlemek, iç organlarını çıkartmak, yıkamak ardından pişirmek zorundaydınız. Oysa şimdi bir kümes dolusu tavuk butunu bir telefonla evinize getirtip hızlıca yiyebiliyorsunuz. Sizce yüz binlerce yıldır alıştığınız ve son yıllarda değiştirdiğiniz bu yaşam sitili doğanıza ne kadar uygun?

İşte spor size genlerinizde işlenmiş olan hareket etme, güçlü olma, avlanma etkisini sunuyor. Siz yine de elinizde bambu mızrakla salona gitmemeye çalışın.

Peki neden eşli antrenman

İnsan sosyal bir varlıktır. Bütün o bahsettiğim tarih devirlerinde avlanırken de tek başına olmamaya özen göstermiştir. İlkel mağara resimlerinde avlanan insanlara bakın ne demek istediğimi anlarsınız. İşte bu yüzden eşli spor bizde sürü, takım etkisi yaratıyor. Partnerinizle aynı amaca yürüyorsunuz. Hareketler için güç alıyorsunuz. Birbirinizin esnekliğini arttırmak için çabalıyorsunuz. Bunun sonucunda tensel iletişiminiz artıyor. İlkel beyniniz devreye giriyor ve size aynı avın peşinde olduğunuzu söylüyor. Siz yine de siz olun spor salonundaki diğer avcılara bakmayın. Çünkü salonda başkalarını izlerken yakalanıp kavga eden çiftlerin sayısı hiç az değil.

Herkes yapabilir mi

Bence bu soruya verilecek cevap, 'herkes yapmalı' olmalı. Bireysel antrenmanınızı karşılıklı yaptığınız bir çalışma bu. Partnerinizin ısınırken gözlerine bakın örneğin; esnerken dik durmasına yardım edin. Ağırlık kaldırdığında halteri düşürmesine karşı orada durun. Zaten bir süre sonra halter yerine vücut ağırlıklarının kaldırıldığı çalışmalara da geçmiş olursunuz. Yine de pek çok internet sitesinden ilgili videolara ulaşıp hareketleri öğrenebilirsiniz.

Nerelerde yapılabilir

Bunun sonsuz cevabı var. Spor salonunda, evde, ofiste, parkta işte; aklınıza gelebilecek her yerde eşli antrenman yapabilirsiniz. Ekipman olarak temelde sadece karşınızdaki insanın bedenine ihtiyaç duyduğunuz için antrenman şeklinin katı kuralları bulunmuyor. Sadece hazır olun ve başlayın.

İlişkiye katkısı ne

Sporun, sağlıklı yaşama olan katkısını bilmeyen yoktur. Eşli antrenmanın ise ilişkiye olan etkileri inanılmaz. İki çift üzerinden bunu açıklayalım.

Birinci çiftimizde erkek spor yapıyor, dengeli besleniyor, sigara içmiyor ve alkol tüketimi de oldukça az. Kadın ise spor yapmıyor, dengesiz besleniyor, baca borusu gibi tütün dumanıyla geziyor ve alkolü fazla kaçırıyorsa aynı dilden konuşmaları zor olacaktır. Protein tozuyla alkol, sabah koşusu ile bir paket sigara, sağlıklı besinle gece yenilen kokoreç pek de uyumlu bir birliktelik gibi durmuyor değil mi?

Bu çiftimizi sorunları ile bırakıp diğer çiftimize geçelim. Erkek ve kadın düzenli olarak spor yapıyorlar. Dinlenme dönemlerinde hobilerine yöneliyor. Hobiler aynı olmasa daha iyi çünkü birbirlerine anlatacak konuları olması da önemli. Ancak bir araya geldiklerinde onların kan şekerini ani yükseltip düşürmeyecek sağlıklı besinler tüketiyorlar. Eşli antrenmanla iletişimleri daha da sağlamlaşıyor. Güzel uyum değil mi?

Kararınızı verin ve seçiminizi yapın. Birinci çift gibi mi olmak istersiniz ikinci çift gibi mi?

Hedef ne olmalı

Sizden bir anda Şeyma Subaşı fiziğine ya da Duygu Fırat görüntüsüne kavuşmanızı, Jeff Seid gibi olmanızı kimse beklemiyor. Aslında burada hedef bugününüze oranla yarın nasıl olacağınız ile ilgili ve mesele estetikten çok sağlıklı yaşam merkezli. 100 kg bir adam 10 kg verdiğinde kan basıncından, şeker düzeyine kadar pek çok kalemde büyük ve iyi değişiklikler görülüyor. O yüzden öncelikli hedefiniz fazla 5 kilonuzu atmak ya da duruş bozukluğunuzu düzeltmek olmalı. Daha sonra zaten istediğini vücuda erişeceksiniz.

Bitirirken

Bunun bir yolculuk olduğunu unutmayın ve Muhammed Ali'nin şu sözü kulağınıza küpe olsun:

'Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin ama mükemmel olmak için başlamalısın'

Yeni yazımda görüşmek üzere...

Kuzey A. Furat

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.