Yaz mevsimi tatil, güneş ve deniziyle çok güzel bir mevsim. Ancak bazı sorunları da beraberinde getirebiliyor. Yazınızı mahvedecek en önemli sorunların başında ise gıda zehirlenmeleri geliyor. Hafif olanların yanında hayati sorunlara neden olabilecek ağır durumlarla da karşılaşabileceğiniz gıda zehirlenmelerine karşı yapılabilecekler haberimizde.

Belirtilere dikkat!

İshal, bulantı ve kusma, gıda zehirlenmesinin sık görülen semptomlarıdır . Yaz aylarında dışarıda daha çok yemek yenmesi, sıcak havanın etkisiyle yiyeceklerin bozulması gibi durumlar zehirlenmelere neden olabiliyor. Gıda zehirlenmeleriniz hafif ise , sadece bol su içmeniz ve dinlenmeniz gerekiyor. Ancak birkaç gün süren şikayetlere bir de dışkıda kan görmek eklenirse derhal bir doktora başvurmak gerekiyor.

Hafif zehirlenmelerde neler yenmeli?

Zehirlenme hafifse, domates suyu , karpuz ve zeytin gibi ürünler hastalığınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu gıdalar vücudunuzdaki toksinleri serbest bırakmaya yardımcı olacaktır. Zehrirlenmelerin önüne geçmek için, hazır yiyeceklerden ziyade temiz meyve ve sebzeler tüketmeli, yiyecekleri görüntü ve kokularını kontrol etmelisiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.