Akşam saatlerinde gündüz vakti gibi koşuşturma ya da yoğun bir tempo olmasa da vücut normal işlevini yerine getiriyor. Bu yüzden acıkmak çok da yargılanması gereken bir durum değil. Gece yemek yemek kilo aldırır düşüncesi herkes tarafından bilinse de bunu kontrollü bir şekilde yaptığınız zaman kilo alımının önüne geçebilirsiniz.

Gece atıştırmalıkları

Yatmadan önce açlığınızı bastıracak, uyurken sizi rahatsız etmeyecek, düşük kalorili atıştırmalıklarla hem kendinizi tatmin edip hem de kilo aldırmayan besinlerden örnekler.

Patlamış mısır: Tahmin ettiğinizin aksine patlamış mısırın kalorisi oldukça düşük ve lif oranı yüksek. Sizi iyice doyuracak ama kilo aldırıcı etkisi az olan bir yiyecekten söz ediyorum. Ama dikkat etmeniz gereken nokta mısırı patlatırken mümkün olduğunca az yağ eklemek zira patlamış mısırdaki kalorinin çoğu yağdan geliyor. Tamamen yağsız mısır patlatan özel patlatıcılar da mevcut.

Su: Yatmadan önce, bir bardak sıcak ya da soğuk az yağlı süt, kafeinsiz çay ya da hepsinden iyisi, sade normal su içmeyi deneyin. Su içmek açıkça yatmadan önce alabileceğiniz en zararsız şeydir.

Yoğurt: Son derece besleyici bir gıda ve sindirimi kolaydır. Uykuya geçmenize yardımcı olur. Gece yoğurt yemek sağlıklı bir tercih olabilir. Ayrıca bir porsiyon yoğurdun içine biraz pul biber ve limon sıktığınız zaman yağ yakmanızı da sağlar. (mide rahatsızlığı olanlar pul biberli yememeli)

Muz: Bir adet mut tüketebilirsiniz. Bol lifli, potasyum ve magnezyum içeren bir meyvedir. Bu özelliğiyle de kaslarınızın gevşemesini ve rahatlayarak uykuya geçmenizi sağlar.

Tahıllı gevrekler: Küçük bir porsiyon süzme peynir veya dilimlenmiş meyveler ile sade yoğurt ya da yulaf ezmesi ve yağsız, az yağlı süt ile diğer yüksek tahıllı mısır gevreklerinden yiyebilirsiniz.

Kuru yemişler: Başta ceviz olmak üzere fındık, badem ve benzeri yağlı tohumların obezite, kolestrol ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor. Özellikle ceviz bu açıdan etkili çünkü içindeki yağın önemli doymamış yağ ve metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.