Çileğin faydaları

1 / 9
ÇİLEĞİN FAYDALARI * Kanı temizleyici özelliği vardır. * Diş etlerini güçlendirir.
2 / 9
* Ağız kokusunu giderir. * Sakinleştirici etkisiyle, tansiyonu düşürmeyi de sağlar. * Ateşi düşürücüdür.
3 / 9
* Romatizma ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir. * Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir. * Üre asidi ve ürat tuzları birikintilerini, vücutta birikmiş zehirli maddeleri de dışarı atar.
4 / 9
* Ayrıca çilekte diğer meyvelerde bulunmayan salisilik asit vardır. Bu romatizma ilacının esas maddesidir. Romatizma, eklem iltihabı (Artrit,) eklemlerde ürat birikmesi (guthastalığı),damar sertliği, böbrekte kum taş teşekkülü gibi rahatsızlıkları önler varsa zamanla bunların geçmesini sağlar.
5 / 9
*Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek, bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasında da faydalı olur. * Bağırsak kurtlarını dökülmesine yardımcı olur. * İdrar söktürücü özelliği vardır.
6 / 9
* Zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. * Şeker hastaları da çok rahatlıkla tüketebilir. *Ayrıca çileğin kök ve yapraklarının da faydaları biliniyor.
7 / 9
ÇİLEK ÇAYININ FAYDALARI Çileğin yaprakları da iyi kurutulmak şartıyla çay yapımında kullanılabiliyor. Ayrıca çileğin kök ve yapraklarının da faydaları biliniyor. 300 gram çilek yaprağı ve kökü 1 gece ıslatılarak ertesi gün 1 litre suda 20 dakika kaynatılıp çay gibi içilirse mafsal iltihabı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karında su toplanması, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kum ve taş rahatsızlıklarında hastalara fayda veriyor.
8 / 9
ÇİLEĞİN KALORİSİ Çileğin 100 Gramında 37 kalori bulunmaktadır.
9 / 9
FAZLA ÇİLEĞİN ZARARLARI Fazla tüketilmesi bazı kişilerde allerjik reaksiyona neden olabilir. İyice yıkanmaması, böbreklerde kum oluşmasına neden olabilir. İçerdiği potasyum ve fosfor nedeni ile kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için sıkıntı yarabilir. Bu sebeple böbrek hastalarının doktora danışarak tüketmelerinde fayda vardır.