Fıtığın başlıca sebepleri

Pasif işler ve ağır işler olarak 2 ana nedeni vardır.

Pasif işlerde(egzersiz işe başlama ), Uzun süreli sabit (masa başı) işlerde çalışmaları.

1- Zayıf insanlarda başı fazla öne eğmeye ve bu davranışı alışkanlık haline getirmeye bağlı olarak boyun fıtığı oluşabilir.

2- Aşırı kilolu insanlarda ise genelde doğru ve dengeli oturmamaya bağlı bel fıtığı daha çok görünür

Ağır işler: Özellikle bilinçsiz ev hanımlarında, ağır yükü bacaklarla değil de bel ile kaldırma nedeni ile bel fıtığı görünür.

Tedavi yöntemleri

Kültür fizik gibi fazla zorlayıcı olmayan yavaş hareketler ve yüzme gibi spor faliyetleri fıtığın gelişmesini engeller. Burada amaç omurları destekleyen kasların kuvetlenmesini sağlamaktır.

Bu tanım çok geneldir. Boyun fıtığı, bel fıtığı, mide fıtığı, göbek fıtığı, kasık fıtıkları, ameliyat yeri fıtıkları, gibi bir çok fıtık tanımı vardır.

Bel fıtığı omurların arasındaki disk denen kıkırdak yapının yerinden çıkarak sinirlere doğru baskı oluşturması ile oluşur. Beyin cerrahisi bölümünün tedavi ettiği bir durumdur. Halk arasında siyatik de denir.

Diğer fıtık çeşitleri (çocukluk gurubu hariç) genel cerrahi kapsamında olup tüm fıtkların tedavisi nihayetinde cerrahi yolladır. En sık rastlananı kasık fıtıklarıdır (ingüinal herni). Kasık bölgesinde şişlik, ağrı ile kendini gösterir. Şişlik genellikle yatınca kaybolur.

Fıtık çeşitleri

Karın bölgesi fıtıklarını genel olarak 5 bölgeye ayırabiliriz.

1- Kasık Fıtıkları (İngiunal Herni)

2- Ameliyat Sonrası (Kesi) Fıtık (İnsizyonel Herni)

3- Göbek Fıtığı (Umbilikal Herni )

4- Mide Fıtığı (Hiatal Herni)

5- Nadir Görülen Karın Fıtıkları

Fıtık nasıl tedavi edilir?

Her türlü fıtığın sağıltımı cerrahi onarımdır. İnsanlık tarihi ile eş zamanlı olan fıtığın onarımında çok sayıda teknik geliştirilmiş, ancak çoğu terkedilmiştir. Fıtık onarımında günümüzde temel prensip gerilimsiz onarımdır. Bunu sağlamak için çoğu kez mesh adı verilen, vücut tarafından emilemeyen ve reaksiyona neden olmayan tül benzeri yapay dokular kullanılmaktadır.