Kültür Sanat

Fillerin kanser olmadığını biliyor muydunuz

Büyük cüsseleri ile bildiğimiz hayvanlardan filler, neredeyse hiç kansere yakalanmıyor.
DamLa Karakuş | 20-03-2017 14:18:48 Kültür Sanat
Fillerin kanser olmadığını biliyor muydunuz

Filler büyük cüsseleri sebebiyle insanlara oranla 100 kat daha fazla hücreye sahiptir. Aslında bu kansere yakalanmak ve kanserin yayılması için uygun ortam oluşması demektir. Ancak bu bilgiye rağmen fillerin neredeyse hiç kansere yakalanmadığını biliyor muydunuz? Bilim adamlarına göre filler kanser düşmanı yaratıklardır ve oluşan kanser hücrelerini önceden fark edip öldürebilirler.

Filler neden kanser olmaz

Fillerin genlerini inceleyen bilim adamları fillerin DNA'larında tümorlü hücreleri kansere dönüşmeden önce durdurabilen bir gen olduğunu gördüler. Her şey kanseri azaltan ve hatta önleyebilme özelliğiyle tanınan protein sayesinde oluyor. Adı p53 olan bu proteinden insanlarda sadece iki kopya varken fillerde ise en az 40 adet gen kopyası vardır. Bu durum da filleri kansere karşı savaşabilme konusunda başarılı kılmaktadır. Ayrıca filler zarar görmüş hücreleri tespit edip kanser riski karşısında hücreleri tamir edebilmektedir. Kanser oluşumu söz konusu olduğu anda da o hücreyi hemen öldürebilirler.

İnsanlar için ne yapılabilir

Şu anda insanlar için uygulanan kanser önleme yöntemi hücrelerin bölünmesini önlemek. Halbuki uzmanların fikrine göre hücreleri öldürmek gerekmektedir.

Uzmanların görüşüne göre daha fazla p53 üreterek canlıları hayatta tutmak en etkili çözüm olacaktır. Bu fillerin doğasında olan bir durum. Eğer filler böylesine güçlü bir koruyucuya sahip olmasaydı soyları çoktan tükenmişti.

Doğa aslında her şeyin çözümünü kendi içinde barındırıyor. Uzmanalara göre fillerden sonra diğer hayvanlar da incelendiğinde insanlar için en doğru çözümler bulunacaktır. Tüm bu çalışmalar sonucunda belki de kansersiz bir hayat mümkün olabilecektir.

Kadinvekadin.net özel haberidir.
YORUMLAR
Fırat
20-03-2017 15:59:25
Keşke bu haberi vermeseydiniz,aç gözlü insan oğlu bir seneye kalmaz ne fil bırakır nede file benzeyen hayvan bırakır
YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :