Evlilikleri bitiren 10 neden

Sevgiyle, aşkla, umutlu başlayan ilişkiler nerede ve hangi sebeplerle çıkmaza giriyor?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de evlikler artık çok uzun soluklu olmuyor. Evliliklerin bir çoğu bazen ciddi nedenlerle bazen çözülebilecek nedenlerden dolayı boşanmayla sonuçlanıyor. Peki evlilikler neden kısa sürüyor? Sevgiyle, aşkla, umutlu başlayan ilişkiler nerede çıkmaza giriyor? İşte evliği bitiren 10 neden.

Yalan söylemek

Her ilişki gibi güven zedelenirse, bir süre sonra eşler birbirine karşı şüpheci olurlar. Zor kurulan ama kolay yıkılan güvenin tamiri zordur.

Ekonomik sıkıntılar

Baştan olan ve devam eden ekonomik sıkıntılar olabileceği gibi, evlilik sırasında işini kaybetme ya da iflas ve bunun sonucu oluşan borçlar, kredi kartı borçları, icralar gibi bir sürü olumsuzluklar evlilikleri tehdit ediyor.

Şiddet, aşağılama ve eleştiri

Evlilikte kişiler olumlu duygular yaşamak isterler. Ancak sürekli eleştiri, aşağılamalar ve şiddetin devreye girmesi boşanma olmasa bile evliliği kâğıt üzerinde kalan bir durum haline sokar.

Aldatma

Aldatmada kusur aldatılanın değil aldatanındır. Ancak aldatılan kişi kendisini yetersiz görür. Aldatanı affetmek bu davranışın devamını sağlar. Güvensizlik başladıktan sonra evlilik çekilmez bir hal alır.

Karşı tarafı değiştirmeye kalkmak

Kişinin bugüne kadar olan bilgisi ve hayat görüşü kolayca değişmez. Tarafların birbirlerini değiştirmeye çalışmaları, ilişkilerde ciddi problemlere neden olur.

Tartışmak

Tartışmak, aksine inatçı bir tutum oluşturur. Kişiler birbirlerinden istedikleri şeyi açıklıkla ve duygularını katarak ifade etmezlerse ilişki tıkanır.

Kalabalık yaşamlar

Ülkemizde bir kısım çiftler aile büyükleri ile birlikte yaşamaktadırlar, ya da aileler ilişkiye müdahale etmektedirler. Evlilikte herkes kendi ailesinden sorumlu olmalıdır. Eşini ailesiyle karşı karşıya getirmek ve bunu görmezden gelmek kişilerin birbirlerine inançlarını ve güvenlerini kaybetmelerine neden olmaktadır.

Birbirinden uzaklaşmak

Çoğu çift evlilikleri esnasında gerek iş hayatının stresi gerekse çocukların ihtiyaçları nedeniyle birbirlerine zaman ayıramaz hale gelirler. Bir süre sonra bu ihmal nedeniyle birbirlerine yabancılaşırlar.

Sorunları çözmeden yola devam etmek

Evlilikte zaman zaman tıkanıklıklar oluşur. Çiftlerden biri ya da her ikisi de bunu görmezden gelirse, giderek krizler artar ve bu birikim sonunda patlamalara neden olur. Sorunun çözümünü bulmak için kişiler nereden başlayacaklarını da bilemezler.

Cinsel sorunlar

Başlangıçta iyi olan cinsel yaşantı bazen giderek yaşam şartlarının yoğunluğu, ekonomik sorunlar, aile bireylerinin sorunları nedeniyle giderek önemini yitirir. Kişilere bir süre sonra ya karşı taraftan cinsel olarak soğur ya da kendisinin beğenilmediği duygusuna kapılır.

Alkol, kumar ve psikolojik sorunlar

Bu tip sorunlar başladığında öncelikle kişiler birbirlerini idare etmeye başlarlar. Ancak sonunda ilişki zora girer. Aile ihmal edilmeye başlanır. Bu tip sorunları fark eder etmez profesyonel destek almaktan çekinilmemelidir.

Yorumlar

19-09-2017 00:13:16

Aynen yeminle

MAYDANOZ 17-08-2017 13:39:47

EMRAH KARDEŞ ÇOK DOĞRU SÖYLEMİŞSİN. KIZ ANNELERİ KIZLARINDAN KOPMADIKTAN SONRA BOŞ. TABİİ KIZA DA BAĞLI. MESAFE KOYDUM. HERŞEY YOLUNA GİRECEK. YÜZSÜZ DE OLUNCA KAYNANA. UZAK DURACAKSIN.

MAYDANOZ 17-08-2017 13:34:48

KIZ ANNELERİ KIZINA GERÇEKTEN EVİNİN KADINI OLDUĞUNU AŞILAMADIKTAN SONRA HERŞEYE DE KARIŞIRSA SONU HÜSRAN.

emrah 08-08-2017 13:17:15

kız anası sütten çıkmış ak süt sanki benim evliliğimide o bitirdi evlenince kopacaksın ailenden o kdar yada hiç bir şekilde kaynana tarafına yüz vermiyeceksin başlıca sebep

Züleyha 03-08-2017 01:37:25

Evliliği bitiren ilk sebep kaynana (erkek anası).

Sizene 27-07-2017 13:42:50

Kız anaları evliliğin içine girince kızda şakak olunca yuvayikilir bukadar basit nokta

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :