Yeni evli bir çiftsiniz, rüyalarınızın düğününü gerçekleştirdiniz, hemen ardından da olağanüstü bir balayına çıktınız. Artık evinize döndünüz ve düğün hediyeleri yığınının önünde oturuyorsunuz. Eğer bir evlilik listesi yapmadıysanız karşılaşacağınız manzara aşağı yukarı şöyle bir şey olacaktır:

3 ütü, 2 mutfak robotu, 6 salata kasesi, belki hiç hoşunuza gitmeyen desenleriyle yemek takımları...

İnanın, eşyalar ve miktarlar değişse de karşılaşacağınız tablo aynı olacaktır. Bu kadar keyifli bir tatilden sonra, gizli gizli hediye değiştirmeye çalışmak, kimse için zevkli olmasa gerek. Üstelik hediye seçimi, konuklarınız için de meşakatli bir iştir. İhtiyacınız olan şeylerin mütevazi bir listesini yaparsanız (Ben daha evlilik listesinde var diye Ferrari alan bir konuğa rastlamadım, ihtiyaçlarınızla hayallerinizi birbirine karıştırmayın.) hem kendi işinizi hem de konuklarınızın işini oldukça kolaylaştırmış olacaksınız.

Bir haftalık bir tatile giderken bile mutlaka unuttuğunuz bir şeyler oluyor, peki, evlilik listenizi eksiksiz bir şekilde nasıl oluşturacaksınız? Size önereceğimiz şu keyifli yolu izlerseniz listeyi gözünüzde büyütmenize hiç gerek kalmayacak. Artık balayından sonra hediye açmak bir hayalkırıklığı değil, bir keyif olacak.

Evinizi tutmuşsanız boş eve giderek etrafta yürüyün ve orada yaşadığınızı hayal ederek eşyaları kafanızda yerleştirmeye başlayın. Eğer henüz evinizi tutmamışsanız eşinizle beraber karar verdiğiniz büyüklük ve şekilde bir ev hayal edin aklınızda.

Bu zamana kadar aklınızda hep evinizi tasarladınız. Gezdiğiniz mekanlar, gittiğiniz arkadaş evleri, reklamlar, dükkanlar, hepsi üstüste binerek kafanızdaki evinizi oluşturdu. Belki kırmızı ve siyahın hakim olduğu modern ve minimalist bi hayat var aklınızda, belki de pembesiyle moruyla rengarenk retro bir dekorasyon, belki de klasiğin bir tarz değil bir hayat felsefesi olduğunu savunanlardansınız...

Tüm bunların hayalini aklınızda güzelce canlandırdıktan sonra anahtarı delikte çevirin ve aslında boş olan hayalinizdeki eve girin. Farzedinki işten geldiniz çok yorgun ve açsınız. Montunuzu portmantoya astınız ve ayakkabılarınızı ayakkabılığa yerleştirdikten sonra ellerinizi yıkayıp mutfağa daldınız. Sebzeli makarna çabuk ve doyurucu bir yemek olacaktır diye düşünüp suyu ısıtıcıya koydunuz, tencereyi çıkardınız, peynir rendelemek için rende... İşte bu şekilde boş evinizde biraz vakit geçirirseniz ihtiyaçlarınızı belirlemek çok daha kolay olacaktır. Elinizdeki kağıt ve kalem hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak.

İşleri daha da keyifli hale getirmek adına bu listeyi en yakın arkadaşlarınızın, annenizin ve eşinizin yardımıyla oluşturabilirsiniz. Üstelik bu sayede, farkına bile varmadan yeni evinize alışmış olacaksınız!

Elbette "Yahu, o kadar ne uğraşacağım, anneminkinden bakarak bir liste hazırlayıveririm." Diyorsanız, bu da bir yöntem ama, çaba harcadığınız her şey sizin için daha keyifli olacaktır.

dugun.com