Her Türk kızı doğar, büyür, güzelleşir ve evlenir. Çocukluğumuzdan beri bize öğretilen zamanı gelince evleneceğimiz ve yuvadan uçup gideceğimizdir.

Belki eski zamanlarda işler bu konuda biraz daha tıkırında işliyordu. Ancak bugün durum farklı. Artık bin beğenip bir seçme şansımız var. İşte bu yüzden evlilik denen şu çok önemli müesseseye adım atacaksak cevaplamamız gereken sorular var…

Soruyorum:

Yeterince büyüdük mü

Evet doğma ve güzelleşme kısmını her Türk kızı gibi hallettik ama peki büyüyebildik mi? Yani babamızın doğalgazı yanan evinden, annemizin o sıcacık kucağından, kardeşlerimizin özleyeceğimiz kavgalarından uzaklaşmaya dayanacak mı yüreğimiz? Daha bugün annemiz arkamızdan odamızı topluyorken biz yarın evlenip evimizin direğinin önüne bir tas çorba koyabilecek miyiz?

Şaka bir yana bu soru çok önemli. Yeterince büyüdük mü, işte ilk cevaplamamız gereken soru bu.

Evliliğe hazır mıyız

Bu toplum her genç kızı evliliğe hazırlamak üzerine kurulu olsa da aslında biz hiçbir zaman hazır olamıyoruz. Yani aşkın o büyüsü olmasa bence kimse kolay kolay evini yurdunu bırakıp da bambaşka bir dünyanın içine öyle kolay giremez gibi.

Bu soruya yaşımızla ilgili verdiğimiz cevapla orantılı yönelmeliyiz aslında. Büyüdüğümüzü keşfettikten sonra muhtemelen hazır olup olmadığımıza da karar vermek daha kolay olacaktır.

Onu gerçekten seviyor musunuz

Evet, muhtemelen çok şık bir evlenme teklifi aldınız. Bu adam her haliyle sizin ayaklarınızı yerden kesiyor. Bugün her şey çok güzel, peki yarın. Onu ne kadar tanıdığınızı biliyor musunuz?

Bugün o çok sevdiğiniz adamı gözlerinizi şöyle bir kısıp uzaklara baktığınızda hiç tereddüt etmeden, hastalıkta, sağlıkta, iyi anda, kötü anda yanınızda görebiliyor musunuz bir bakın. Eğer cevabınız evetse, tebrikler dünyaya geliş nedeninizi siz çabuk buldunuz demektir.

Evlilik sizin kafanızda nerede

Bu soruyu önce kendiniz cevaplayın, sonra da size bu teklifi sunan yakışıklıya sorun. Cevaplarınız bir şekilde ortak paydada bir yerlerde buluşabiliyorsa doğru yoldasınız demektir.

Damadı öpebilirsiniz.

Hayat size her zaman güzel sorular sormaz, siz cevabınızı iyi hazırlamalısınız. Eğer gözlerinizin içine her baktığında sizi sardığını hissettiğiniz o adamı bulduysanız, tüm sorular bir anda cevaplanacaktır.

Hayatın size sunduğu tüm soruları en güzel şekilde cevaplayabilmeniz dileğimle…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.