Güzel kokmak yüzyıllardır insanların dikkat ettiği bir konudur. Örneğin güzel kokmak adına parfüm sektörünü yaratan Fransızlar, yüzyıllar önce çeşitli çeşitli esans yağları ve kimyasalları birleştirerek güzel kokular üretmiş, onlardan önce Antik Mısırlılar sıcak bir iklimde yaşamanın olumsuzluklarından biri olan aşırı terleme yüzünden kötü kokmayı gidermek için iklimin el verdiği ölçüde (her türlü meyve bitkiden yararlanarak) çeşitli karışımlar hazırlamış ve Firavunların bile kullandığı parfümler elde etmişlerdir.

Günümüzde de güzel kokmanın bu kadar önemli olması yüzünden parfüm sektörü artık über büyüklüklere ulaşan bir sektör haline geldi. Hali ile bu kadar büyüklüğe ulaşmış bir sektörün (kaliteli) ürünleri oldukça pahalı oluyor. Eğer siz de güzel kokmak ama kaliteli bir parfüme yüzlerce lira vermek istemiyorsanız, sizler için bir önerimiz var. Esans yağlarla kendi parfümünüzü yaratın!

Malzemeler

İstediğiniz bitkinin veya meyvenin (menekşe, lavanta, çikolata, papatya, çilek vb. gibi) yağı
Bir kap
Karışımı saklamak ve sıkmak için kullanabileceğiniz bir şişe

Nasıl yapılır

Öncelikle bir aktara giderek beğendiğiniz kokuları seçin. Örneğin çiçeksi bir koku elde etmek için menekşe, lavanta ve papatya yağını karıştırabilir ya da tek tek kullanabilirsiniz. İstediğiniz kokuyu belirledikten sonra bir kapta bu yağları karıştırın.

Karışımı hazırlarken deneysel olmanız, yani kokuları azar azar koyarak istediğiniz kokuyu elde edene kadar koklamanız gerektiğini unutmayın. İstediğiniz kokuyu elde edince karışımın içine bir ya da iki yemek kaşığı kadar su koyun. Karıştırın. Daha sonra karışımı şişenin içine boşaltın. Çalkalayın. 1 gün bekletin. İmzanız niteliğindeki kendi parfümünüz hazır!

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.